banner39

OAC'deki Müslümanlar katliamdan böyle kaçıyor

Orta Afrika ve Çad uyruklu yaklaşık bin Müslüman, ülkede yürütülen "etnik temizlik" operasyonlarından kurtulmak için Bangui Havaalanı'ndan Çad, Kamerun ve Nijer'e tahliye edildi

Afrika 13.02.2014, 13:55 13.02.2014, 15:51
OAC'deki Müslümanlar katliamdan böyle kaçıyor

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Orta Afrika Cumhuriyeti'nde Orta Afrikave Çad uyruklu yaklaşık bin Müslümanın, ülkede yürütülen "etnik temizlik" operasyonlarından kurtulmak için Bangui Havaalanı'ndan Çad, Kamerun ve Nijer'e tahliye edildiği bildirildi. 

Başkent Bangui'deki havaalanında tahliye edilmeyi bekleyen Müslümanlar, yaşadıklarını "Hristiyan militanlar, Müslümanlara karşı korkunç katliamlar işliyor. Müslümanları öldürüyor, işkenceye maruz bırakıyor, linç ediyor ve cesetleri yakıyorlar" sözleriyle ifade etti.     

Birleşmiş Milletler (BM) Mülteciler Yüksek Komiserliği, 2013 yılı aralık ayından bu yana ülkeden kaçmaya zorlanan 50 binden fazla Orta Afrika Cumhuriyeti vatandaşının kayıt altına alındığını bildirmişti. 

İnsan hakları örgütleri, uluslararası topluma Orta AfrikaCumhuriyeti'nde Müslümanlara yönelik etnik temizlik operasyonlarının önüne geçilmesi için acilen müdahale etmesi yönünde çağrıda bulunmuştu. 

AFRİKALI BARIŞ GÜCÜNE TEŞEKKÜR

Orta Afrika Cumhuriyeti'nin başkenti Bengui'deki Müslümanlar Afrikalı barış gücü askerlerine teşekkür etti. Ülkedeki etnik temizlikten kaçan Müslüman halk, kendilerine yönelik şiddet girişimlerine karşı duran ve hayatlarını korumaya çalışan Afrikalı barış gücü askerlerine teşekkür etti.

Orta Afrika'da bulunan Fransız askerlerinin ise, Müslümanlara yönelik linç girişimlerine ve etnik temizlik çalışmalarına seyirci kaldığını ifade eden Müslüman toplum, linç ve şiddetten kurtulmak için Orta Afrika'yı terk etmek zorunda kalıyor.

banner53
Yorumlar (0)
29
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?