banner39

OAC'nin devlet başkanı krizi çözülmeye çalışılıyor

Orta Afrika Cumhuriyeti'nde yer alan taraflar, Kongo aracılığıyla yürütülen görüşmelerde devlet başkanlığı krizine çözüm arıyor

Afrika 05.05.2015, 11:38 05.05.2015, 11:38
OAC'nin devlet başkanı krizi çözülmeye çalışılıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Orta Afrika Cumhuriyeti’ndeki krizin çözümü için arabuluculuk yapan Kongo Devlet Başkanı Denis Sassou Nguesso, Bangui Forumu’nda öncelikli olarak seçimlerin düzenlenmesi konusunun ele alınması gerektiğini söyledi.

Orta Afrika Cumhuriyeti'nin başkenti Bangui'de uzlaşma amacıyla düzenlenen forumun açılış töreninde konuşan Nguesso, “Seçimlerin belirlenen tarihte düzenlenmesi, geçiş sürecinin uzamadan sona ermesi çok önemli ve hızla üstesinden gelinmesi gereken bir mesele” dedi. Nguesso, öncelikle Orta Afrika Cumhuriyeti’nin tekrar ayağa kalkması, halkın uzlaşıp birliğe kavuşması, devletin tam egemenliğe kavuşması ve herkesin güven içinde olduğu bir ülkenin inşasının önemli olduğunu vurguladı.

SİLAHLI GRUPLARIN TEMSİLCİLERİ DE FORUMA KATILDI

Devlet Başkanı Catherine Samba Panza ise geçiş sürecinin özgür, demokratik ve şeffaf seçimlerin ardından sona ereceğini hatırlattı. Foruma, silahlı grupların temsilcilerinin de aralarında bulunduğu 600 yerli ve yabancı yetkili katılıyor.

Barış, güvenlik, yönetim, uzlaşma ile ekonomik ve sosyal kalkınmaya ilişkin anlaşmaların imzalanmasının planlandığı forumun, 11 Mayıs’ta sona ermesi öngörülüyor. Ülkede genel ve devlet başkanlığı seçimlerin ağustosta düzenlenmesi bekleniyor. Müslüman Seleka grubunun aralık 2012'de Hristiyan Cumhurbaşkanı François Bozize'ye karşı ayaklanması üzerine ülkede siyasi kriz çıkmıştı.

Bozize'nin mart 2013'te devrilmesinden ve Müslüman Michel Djotodia'nın cumhurbaşkanlığına getirilmesinden sonra Hristiyan Anti-balaka ile Seleka grupları arasında çıkan çatışmalarda binlerce kişi yaşamını yitirmiş, yaklaşık 1 milyon kişi evlerini terk etmek zorunda kalmıştı.

Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?