Obama Afrika'da: Hızla büyüyorsunuz

ABD Başkanı Obama Kenya'da yaptığı konuşmada, Afrika'nın dünyanın en hızlı büyüyen bölgelerinden biri olduğunu savundu

Obama Afrika'da: Hızla büyüyorsunuz

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD Başkanı Barack Obama, Kenya ziyaretinin ikinci gününde katıldığı zirvede, Afrika'nın, dünyanın en hızlı büyüyen bölgelerinden biri olduğunu bildirdi.

Başkent Nairobi'de ABD ve Kenya'nın ortak ev sahipliğindeki 6. Küresel Girişimcilik Zirvesi'nin açılışını yapan Barack Obama, Afrika'nın dünyanın en hızlı büyüyen bölgelerinden biri olduğunu belirterek, "Buradaki halk artık yoksulluktan kurtuluyor" ifadesini kullandı.

ABD Başkanı Obama, ABD yönetiminden, Amerikan bankaları, dernekler ve hayırseverlerden sağlanan 1 milyar doların yarısının iş kurarken zorluklarla karşılaşan kadın ve gençlere destek amacıyla kullanılacağını açıkladı.

Kadınların iş hayatına daha fazla katılması gerektiğini ifade eden Obama, "Eğer takımınızın yarısı oyuna dahil olmuyorsa, o zaman ortada bir problem var demektir" diye konuştu.

Kenya Devlet Başkanı Uhuru Kenyatta ise 2013 yılında ülkesindeki bir alışveriş merkezine düzenlenen silahlı saldırıyı örnek vererek, Afrika'daki güvenlik problemlerinin, kıtayla ilgili kötü bir imaj yarattığını kaydetti.

Kenyatta, "Umarım, Obama'nın ziyareti, Kenya ve Afrika ile ilgili olan bu imajı değiştirir" dedi.

Uhuru Kenyatta, sayısız fırsata sahip Afrika'nın dünyanın en yeni ve en çok gelecek vaat eden bölgesi olduğunu ifade etti.

Nairobi'ye dün akşam gelen Obama, ailesinin bazı üyeleriyle bir araya geldi. Obama'nın ziyareti nedeniyle başkentte geniş güvenlik önlemleri alınırken, bazı caddeler de trafiğe kapatıldı.

ABD Başkanı Obama, Kenya Devlet Başkanı Kenyatta ile ikili görüşmede bulunacak ve ortak basın toplantısı düzenleyecek.

Ziyareti kapsamında, pazar günü Kenya halkına seslenecek olan Obama, daha sonra Etiyopya'ya geçecek. Bu ülkede de Etiyopya Başbakanı Hailemariam Desalegn ile bir araya gelecek Obama, salı günü Afrika Birliği'nde konuşacak.

Görev süresi boyunca Afrika'ya 4 kez seyahatte bulunan Obama, kıtayı en fazla ziyaret eden ABD Başkanı olmuştu.

Güncelleme Tarihi: 25 Temmuz 2015, 13:56
banner53
YORUM EKLE

banner39