Obama baba ocağına gidiyor

ABD Başkanı Barack Obama, bugün Kenya’ya hareket ediyor. Kenya polisinin yüzde 25’ine denk gelen yaklaşık 10 bin polis, Obama’nın güvenliği için alarma geçti

Obama baba ocağına gidiyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kenya sokakları, bir yandan kendi çocuğu olarak kabul ettiği Barack Obama’ya yıllar sonra kavuşmanın heyecanını yaşarken, hükümet Eş-Şebab’ın olası bir saldırısını engellemek için olağanüstü önlemler almış durumda. Kenyal güvenlik ve terör uzmanları, Eş-Şebab için Amerika lideri gibi daha popüler bir hedefin bulunamayacağını, örgütün reklamını dünyaya yapmak için küçük de olsa bazı saldırı girişimlerinde bulunacağı konusunda uyarılar yaparken, ABDullahi Halakhe gibi analistler de başketteki güvenlik önlemlerinin ‘boğucu’ bir seviyeye ulaştığı konusunda eleştiriler yapıyor.

Obama’nın Nairobi’de konuşma yapacağı ‘iş formunun’ teröristlerce hedef alınabileceği konusunda uyarılar yapılıyor.

KENYA HAVA SAHASI OBAMA İÇİN KAPATILIYOR

Barrack Obama’nın Kenya’ya inişinde 50 dakika, ayrılışında ise 40 dakika hava sahası uçuşa kapatılacak. Nairobi polis şefi Benson Kibue dünkü açıklamasında, 10 binden fazla polisin başkentte Obama ziyaretinde konuşlandırılacağını, Cuma ve Cumartesi günleri ise önemli yolların trafiğe kapatılacağını duyurdu.

SIRADAN VATANDAŞ GİBİ GİTMEK İSTERDİM 

Barack Obama, bu ay Washington’da düzenlenen bir basın toplantısında, “Doğrusunu söylemek gerekirse Kenya’ya sıradan bir vatandaş olarak gitmek ABD Başkanı olarak gitmekten daha anlamlı olacaktı. Otelden odamdan ya da konferans solanlarından dışarı çıkma imkânım olurdu” demişti.

Nairobi’de 1998’de Amerika Büyükelçiliği bombalanmış, 200’den fazla insan hayatını kaybetmişti. 21 Eylül 2013’te ise Eş-Şebab Westgate Alışveriş Merkezi’ne düzenlediği saldırıda 80’den fazla can almıştı.

Güncelleme Tarihi: 23 Temmuz 2015, 22:21
banner53
YORUM EKLE

banner39