banner15

Obama'dan Güney Afrika'ya rest

Obama, ABD tarım mallarının ve et ürünlerinin Güney Afrika'ya sevkiyatındaki engellerin kalkmaması durumunda iki ülke arasındaki serbest ticaret antlaşmasını askıya alacağını açıkladı

Obama'dan Güney Afrika'ya rest

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD Başkanı Barack Obama, Güney Afrika Cumhuriyeti'ni uyararak iki ülke arasındaki ticari ilişkileri gözden geçirebileceklerini belirtti.

Obama, yaptığı yazılı açıklamada, Güney Afrika Cumhuriyeti’nin, Afrika Büyüme ve Fırsat Yasası'na (AGOA) uygun şekilde hareket etmesi gerektiğini hatırlatarak ABD mallarının sevkiyatındaki engellerin kalkmaması durumunda serbest ticaret antlaşmasının askıya alınacağını duyurdu.

Güney Afrika Cumhuriyeti'nin ticari kriterler doğrultusunda hareket etmediğini belirten Obama, özellikle tarım ve et ürünlerinin ülkeye girişinde karşılaşılan engellerin kaldırılması için bu ülkeye 60 günlük süre verildiğini açıkladı.

ABD başkanı yazılı açıklamasında ayrıca bu kararın Güney Afrika Cumhuriyeti'nin serbest ticaret antlaşmasına bağlı kalmasını sağlayacağını ifade ederek gelişmeleri  yakından izleyeceğini belirtti.

Güney Afrika Cumhuriyeti, 15 yıl önce yürürlüğe giren  ve Afrika ülkelerinin ABD pazarına girmesini sağlayan AGOA anlaşmasından yararlanan ülkeler arasında bulunuyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2015, 12:49
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35