banner39

banner35

Oğulları Kaddafi'yi göndermek istiyor

İsrail basınının iddiasına göre, Kaddafi'nin oğulları, Nikaragua'ya iltica için Devlet Başkanı Ortega'nın onayını aldı, ABD'de de fikri destekliyor

Afrika 02.03.2011, 16:24 03.03.2011, 07:57
Oğulları Kaddafi'yi göndermek istiyor

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

İsrail Ordu radyosu, oğullarının, Libya lideri Muammer Kaddafi'ye, ülkeyi terk ederek Nikaragua'ya iltica etmesi konusunda baskı yaptıklarını öne sürdü.

Ordu radyosunun, Kaddafi ailesinin Libya dışında bulunan üyelerine dayanarak verdiği habere göre, Kaddafi'nin oğulları, Nikaragua Devlet Başkanı Daniel Ortega ile görüşüp, bu konuda onayını almış bulunuyorlar. Nikaragua'ya iltica girişimine ABD'nin de destek verdiği öne sürüldü.

Ancak, haberde Kaddafi'nin bu öneriyi reddedip iktidardan çekilmeme ve mücadeleyi sürdürmekte ısrarlı olduğu kaydedildi.

Nikaragua lideri Daniel Ortega, 2009 yılında Kaddafi Uluslararası İnsan Hakları Ödülünü almıştı.

AB'DEN LİBYA'YA 10 MİLYON AVRO YARDIM

AB Komisyonu, Libya için daha önce 3 milyon avro olarak duyurduğu acil insani yardım miktarını 10 milyon avroya yükseltti.

Libya'da gerçek bir insani trajedi yaşandığını belirten AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, halkına savaş açan Libya lideri "Albay Muammer Kaddafi'nin çözümün değil sorunun parçası olduğunu gösterdiğini" kaydetti.

Hak ve özgürlüklerini isteyen Arap halkının yanında olduklarını vurgulayan Barroso, AB'nin güneydeki komşularına yeni bir politika benimseyerek vize kolaylığı önereceğini ve demokratik reformları teşvik edeceğini dile getirdi.

FRANSA, TAHLİYEYE YARDIM EDECEK

Fransa, Libya-Tunus sınırında bekleyen yaklaşık 5000 Mısırlı göçmen işçinin ülkesine geri dönmesine yardımcı olacak.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Bernard Valero, ülkesinin, Tunus-Libya sınırında bekleyen yaklaşık 5000 Mısırlı göçmen işçinin, hava ve deniz yoluyla bir hafta içinde tahliyesine yardımcı olacağını söyledi.

Fransız sözcü, Mısır ve BM Mülteciler Yüksek Komiserliği'nin (UNHCR) çağrısı üzerine, tahliyelerin AB ile koordinasyon içinde yapılacağını sözlerine ekledi.

Libya'da isyanın başlamasından bu yana yaklaşık 170 bin göçmen işçinin bu ülkeyi terk ettiği tahmin ediliyor.

Yorumlar (0)
22
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?