banner39

Ömer Muhtar'ın oğlu hayatını kaybetti

Libya direnişinin öncüsü Ömer Muhtar'ın oğlu Muhammed Ömer Muhtar, 97 yaşında vefat etti.

Afrika 12.07.2018, 22:08 13.07.2018, 11:29
Ömer Muhtar'ın oğlu hayatını kaybetti

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Libya direnişinin öncüsü "Çöl Aslanı" lakaplı Ömer Muhtar'ın oğlu Muhammed Ömer Muhtar vefat etti. Muhtar'ın Birleşik Arap Emirlikleri'nde (BAE) 3 ay tedavi görmüştü.

Libya'nın doğusunda El-Menfa kabilesinin mensup Ömer el Muhtar'ın tek oğlu olan Muhammed Ömer el-Muhtar, 1921'de Uveyliyye bölgesinde doğmuştu.

Muhammed el-Muhtar'ın babası Çöl Aslanı lakaplı Ömer el-Muhtar, 11 Eylül 1931'de bir çarpışmada yaralanarak İtalyanlara esir düşmüş ve bir savaş mahkemesince idama mahkum edilerek, Bingazi şehrinde aynı yıl idam edilmişti.

Oğlunun Gözünden Ömer Muhtar

Ömer Muhtar’ın oğlu Muhammed Ömer Muhtar 1921 yılında Bingazi’de doğdu ve bu şehirde yaşadı. Babası Ömer Muhtarı anlatırken heyecanını saklayamayan ve o günlere geri dönen bir haleti ruhiyeye sahip. Oğlunun anlatımına göre 1858 yılında doğan Ömer Muhtar El-Ezher’in bir kolu olan medresede eğitim gördü. Ömrünün büyük kısmını ülkesini işgal etmek isteyen işgalcilerle savaşarak geçirdi. Ömrünün hiçbir döneminde teslim olmayı veya işgali kabullenmeyi düşünmedi ve en zor zamanlarda dahi tüm sıkıntılara rağmen başta İtalyanlar olmak üzere işgalci güçlere ağır kayıplar verdirdi.

banner53
Yorumlar (0)
17
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?