banner39

Orta Afrika lideri ve başbakan istifa etti

Ülkeye müdahale eden Fransa'nın yaşanan karışıklıktan sorumlu tuttuğu Michel Djotodia bir gün dayanabildi

Afrika 10.01.2014, 13:51 10.01.2014, 13:54
Orta Afrika lideri ve başbakan istifa etti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Müslümanlara yönelik Hristiyan saldırılarının arttığı Orta Afrika Cumhuriyeti'nde, Fransa'nın gitmesi gerektiğini söylediği Cumhurbaşkanı Michel Djotodia istifa etti. Djotodia ile birlikte Orta Afrika Cumhuriyeti başbakanının da istifa ettiği bildirildi.

Afrikalı lider dün bir açıklama yaparak istifa edeceği haberlerin yalanlamıştı.

İstifa kararının Fransa tarafından işaret edilen Çad'daki Orta Afrika Ülkeleri Ekonomik Topluluğu Zirvesi'nden sonra gelmesi dikkat çekti.

Orta Afrika Cumhuriyeti'nde aralık ayında çatışmaların artması nedeniyle BMGK ülkedeki barışgücü askeri sayısını 2 bin 500'den 3 bin 500'e çıkarmayı kararlaştırmış, Fransa da ülkeye bin 600 asker göndermişti.

Djotodia'nın danışmanlarından Nouh Benjamin, dün yaptığı açıklamada, Djotodia'nın Fransa'nın isteği üzerine istifa etmeye hazırlandığına ilişkin haberler hakkında "Bunlar yalan. Bu söylentilere inanmayın" demiş, kimsenin Djotodia'yı istifaya zorlayamayacağını söylemişti.

İsyancı Seleka koalisyonunun mart ayında eski Devlet Başkanı François Bozize'yi devirmesinin ardından hareketin liderlerinden Djotodia, 135 üyeli Ulusal Geçiş Konseyi tarafından nisan ayında Cumhurbaşkanlığı görevine getirilmişti.

Ülkedeki Seleka savaşçılarının silahlarını ellerinden alan ve müslümanları Hristiyan milislerin saldırılarına karşı korunmasız bırakan Fransa, yaşanan katliamların ardından Djotodia'yı suçlayan açıklamalar yapmaya başladı.

Halen Seleka isyancıları ile Hristiyan anti-Balaka militanları arasında çatışmaların devam ettiği ülkede 4,5 milyonluk nüfusun yarısının insani yardıma muhtaç olduğu, bir milyon kişinin de evlerini terk etmek zorunda kaldığı belirtiliyor.

 

Yorumlar (0)
20
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?