Orta Afrika'da 1 milyon kişi evini terk etti

Orta Afrika'da çıkan çatışmalar sonucu 1 milyon kişi evini terk etti, milyonlarca kişi yardıma muhtaç...

Orta Afrika'da 1 milyon kişi evini terk etti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Orta Afrika Cumhuriyeti'nde yaşanan etnik çatışmalar dolayısıyla yaklaşık bir milyon kişinin evlerini terk ettiği, 4,5 milyonluk ülke nüfusunun yarısının yardıma muhtaç olduğu bildirildi.

BM Güvenlik Konseyi, son dönemde kanlı çatışmalara sahne olan Orta Afrika Cumhuriyeti'ndeki son durumu ve alınması gereken tedbirleri görüştü.

Konseye sunum yapan BM Genel Sekreteri'nin siyasi işlerden sorumlu yardımcısı Jeffrey Feltman, ülke nüfusunun yarısı olan 2,2 milyon kişinin insani yardıma ihtiyacı olduğunu söyledi.  

Ülkenin başkenti Bangui'de yaşanan çatışmalarda yaklaşık 750 kişinin hayatını kaybettiğini dile getiren Feltman, başkent dışındaki bölgelerde can kaybı sayısının çok daha fazla olduğunu vurguladı.

Hristiyan ve Müslümanlar arasındaki çatışmaların artarak devam ettiğini ve her geçen gün hayatını kaybedenlerin sayısının arttığını kaydeden Feltman, ülkede din temelli bölünmenin derinleştiğini dile getirdi.

Çatışmaların ve güvenlik sorunlarının yardım ulaştırılmasını sekteye uğrattığını da ifade eden Feltman, BMGK'dan ülkedeki çatışmaların sona erdirilmesi ve insanlık suçu işleyenlerin yargı önüne çıkarılmasının sağlanmasını istedi.

Orta Afrika Cumhuriyeti'nde aralık ayında çatışmaların artması nedeniyle BMGK ülkedeki barışgücü askeri sayısını 2 bin 500'den 3 bin 500'e çıkarmayı kararlaştırmış, Fransa da ülkeye bin 600 asker göndermişti.   

Güncelleme Tarihi: 07 Ocak 2014, 08:09
banner53
YORUM EKLE

banner39