Orta Afrika'da 2 Müslüman öldürüldü

Orta Afrika'da Müslümanlara yönelik saldırılar devam ediyor, eski Seleka üyesi oldukları ifade edilen 2 Müslüman anti-balaka çetesinin saldırısı sonucu hayatını kaybetti

Orta Afrika'da 2 Müslüman öldürüldü

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Orta Afrika Cumhuriyeti'nde şiddet devam ediyor. Müslümanlara yönelik saldırılar gerçekleştiren Hristiyan anti-balaka çetesi son olarak 2 Müslüman'a saldırdı. Saldırıda hayatını kaybeden Müslümanların eski Seleka üyesi oldukları iddia ediliyor.

Orta Afrika Cumhuriyeti'nde Müslümanlara yönelik saldırılar devam ediyor ancak ne Orta Afrika askerleri ne de ülkede bulunan ve Fransız askerlerinden oluşan Afrika barış gücü bu saldırılara ses çıkarmıyor. Sokak ortasında linç edilen Müslümanların görüntüleri tüm dünyadan tepki görürken Orta Afrikalı yöneticiler küçük birkaç açıklama dışında sessiz kalmayı tercih ediyor.

ÇAD ASKERLERİ 3 KİŞİYİ VURDU

Orta Afrika Cumhuriyeti'nin başkenti Bangui'de Çad askerlerinin Orta Afrikalı gençlere ateş açması sonucu 3 kişi öldü.

Görgü tanıkları, yaptıkları açıklamada, dün akşam saatlerinde Afrika ülkeleri öncülüğündeki barış gücü birliğinde (MISCA) görev yapan Çad askerlerinin bir grup gence ateş açtığını, 3 gencin öldüğünü belirtti.

Bangui'deki 5 Kilometre mahallesinden dönen Çad askerlerinin Kuduku caddesinde Hıristiyanların oluşturduğu Anti-balaka gurubundan bazı gençler tarafından yuhalandığı ancak tepki vermediği bildirildi.

Bu gruptan birkaç metre uzakta aynı askerlerin Miskin çarşısı yakınında bazı kişilerin kışkırtıcı sözleriyle karşı karşıya kaldığı ve bu kişilere ateş açtığı açıklandı. 

Görgü tanıkları, Kızılhaç'ın 3 cesedi götürdüğünü belirtti.

Ölenlerin aileleri ve olay yerindeki kişilerin, öfkelenerek araba lastiklerini ateşe verdiği, yol boyunca kurulan barikatları söktüğü bildirildi.

Olay yerine gelen Anti-balakalar da öç alacaklarını söyleyerek tehditler savurdu. Bu gruptan bir kişi, ''Bu birlik artık buradan geçemeyecek'' ifadesini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 06 Mart 2014, 13:08
banner53
YORUM EKLE

banner39