banner39

Orta Afrika'da 22 Müslüman sivil öldürüldü

Orta Afrika Cumhuriyetinde Müslümanlara yönelik şiddet devam ediyor, başkent Bangui'nin yakınlarında bulunan bir bölgede gerçekleştirilen saldırıda çoğu kadın, 22 Müslüman sivil hayatını kaybetti

Afrika 17.04.2014, 14:53 17.04.2014, 14:53
Orta Afrika'da 22 Müslüman sivil öldürüldü

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Orta Afrika Cumhuriyeti'nde Müslümanlara yönelik saldırılar ve şiddet devam ediyor. Dün meydana gelen saldırıda 22 sivil hayatını kaybetti.

Hristiyan anti-Balaka milisleri başkent Bangui'nin kuzeydoğusundaki Grimari kasabasında çoğunluğu kadın olmak üzere 22 Müslümanı öldürdüler. Çad sınırında da eski Seleka Milisleri ile anti Balaka milisleri arasında çatışmaların sürdüğü belirtiliyor. Çad askerleri Orta Afrika'dan çekilmesi ile büyük bir boşluk olduğu yeni katliamların olabileceği belirtiliyor.

ÇAD ASKERİNİN ÇEKİLMESİ GÜVENLİK BOŞLUĞU OLUŞTURDU

Çad, Orta Afrika Cumhuriyeti'ndeki (OAC) barış gücünde yer alan askerlerini çekti.Çad'ın Orta Afrika Cumhuriyeti'nde görev yapan askerlerini çekmesiyle birlikte, ülkedeki güvenlik açığı arttı. Ülkedeki Müslümanları savunan herhangi bir otoritenin olmaması, Müslüman sivilleri, Hristiyan anti-Balaka çetelerine karşı tamamen savunmasız bıraktı.

Çad Silahlı Kuvvetler Komutanı Süleyman Adem, yaptığı açıklamada, "Orta Afrika Cumhuriyeti'nde Afrika ülkeleri önderliğindeki barış gücünde (MISCA) görevli Çad askerleri ülkeden çekildi" dedi. 

Çad Dışişleri Bakanı Musa Faki Muhammed, 3 Nisan'da Belçika'nın başkenti Brüksel'de düzenlenen Avrupa Birliği (AB)-Afrika Zirvesi'nde, "Ülkesine ve vatandaşlarına yönelik kötü niyetli kampanya" ile "OAC'de yaşanan bütün olumsuzlukların sorumluluğunun Çad'a mal edilmesi"ne tepki olarak, MISCA'da görevli askerlerinin çekileceğini duyurmuştu.

MISCA kapsamında OAC'de görevli 850 Çadlı askerin, son dönemde çoğunluğunu Müslümanların oluşturduğu silahlı Seleka grubu yanlısı bir tutum sergilediği iddia edilmişti.

Öte yandan, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMMK), geçen Cuma günü 10 bin asker ve 1800 polisi kapsayan Çok Boyutlu Entegre İstikrar Misyonu'nun (MINUSCA), Orta Afrika Cumhuriyeti'nde Hristiyan ve Müslümanlar arasındaki çatışmaları önlemek amacıyla ülkeye gönderilmesi kararını onaylamıştı. MINUSCO'nun görev süresi Nisan 2015'e kadar devam edecek. 

banner53
Yorumlar (0)
14
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?