Orta Afrika'da etnik temizlik sürüyor

Orta Afrika'da Müslümanlara yönelik etnik temizlik tüm ş,iddetiyle devam ederken sadece Boda şehrinde binlerce Müslüman, Hristiyan milislerin şiddetinden korktuğu için şehirdeki bir mahallede sıkışmış durumda

Orta Afrika'da etnik temizlik sürüyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Orta Afrika'da Hristiyan milislerin Müslümanları hedef aldığı ve etnik temizlik yapıldığı yönündeki tespitler artıyor. Ülkede Müslümanların sayısı her geçen gün azalırken kalanlar byük sıkıntılarla karşılaşıyor.

Sadece Boda şehrinde binlerce Müslüman, Hristiyan milislerin şiddetinden korktuğu için şehirdeki bir mahallede sıkışmış durumda. İngiltere merkezli insan hakları kuruluşu Uluslararası Af Örgütü, geçtiğimiz mart ayında gerçekleşen darbeden bu yana çatışmaların yaşandığı Orta Afrika Cumhuriyeti’nde (OAC) Müslümanlara yönelik ‘etnik temizlik’ yapıldığını bildirdi.

Af Örgütü, bir kısmı kaçmayı başarmış olsa da ülkede yaşamaya devam eden Müslüman azınlığa karşı gerçekleştirilen saldırıların önlenmesi için, barış güçlerinin radikal Hıristiyanlar tarafından kurulan Anti-Balaka milislerini dağıtması gerektiğini vurguladı.

Fransa ile Afrika Birliği güçlerinin milis saldırıları önlemede ‘yavaş’ kaldığı ifade edilen raporda ülkede ‘tarihi boyutlarda bir Müslüman göçü’ yaşanmakta olduğu belirtildi. Saldırılar sebebiyle on binlerce Müslüman komşu Kamerun ve Çad’a sığınmış durumda.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun bu ay, uluslararası toplumdan Orta Afrika Cumhuriyeti'ndeki olayların yatıştırılması ve sivillerin korunması için 3 bin ek güvenlik gücü istemişti.

BM Komisyonu da, 8 Mart'ta Orta Afrika Cumhuriyeti'nde insan hakları ihlallerini araştırmaya başlamıştı.

Güncelleme Tarihi: 20 Mart 2014, 15:35
banner53
YORUM EKLE

banner39