banner39

Orta Afrika'da isyancılar sivillerle çatıştı: 17 ölü

Orta Afrika Cumhuriyeti'nde, Seleka isyancıları ile sivllerin çatışması sonucu 17 kişi hayatını kaybetti

Afrika 15.04.2013, 16:35 15.04.2013, 16:49
Orta Afrika'da isyancılar sivillerle çatıştı: 17 ölü

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Orta Afrika Cumhuriyeti'nde (OAC), 3 hafta önce darbe ile yönetimi ele geçiren Seleka grubu ile siviller arasında çıkan çatışmalarda, en az 17 kişinin hayatını kaybettiği kaydedildi

Kızılhaç'tan yapılan açıklamada, devrik lider Francois Bozize'nin güçlü olduğu bölgede devriye gezen Seleka isyancılarının saldırıya uğradığı belirtildi.

OAC geçici hükümetinin sözcüsü Moussa Dhaffane ise Bozize taraftarı gençlerin Boy-Rabe bölgesinde eski isyancı güçlere saldırması ile çatışmanın başladığını belirtti. Bozize'nin Kamerun'a kaçışının ardından, en kanlı hafta sonunu yaşayan OAC'de, dün de bir kiliseye isabet eden havan mermisi ile 3 kişinin öldüğü belirtildi.

SEÇİME GİDİLECEK

Geçen Cumartesi kendini geçici hükümetin lideri olarak ilan eden OAC'de Seleka lideri Michel Djotodia, 18 ay içinde seçime gideceğini söyledi.

Eski bir bürokrat olan Djotodia, Bozize ile anlaşmazlığa düştükten sonra sürgüne gönderilmişti. Barış anlaşmasının ardından Ocak ayında savunma bakanı olarak ülkeye dönen Djotodia, Mart ayında istifa etti. Afrika Birliği ve birçok Afrika ülkesi Djotodia'nın iktidarını tanımıyor.

Ülkedeki kasabaları Aralık 2012'den itibaren ele geçirmeye başlayan Seleka isyancıları, ilerleyişlerini durdurmuş ve hükümetle mutabakat zaptı imzalamıştı. Ancak Bozize'nin 2016 yılında kadar iktidarda kalmasını öngören anlaşma, imzalanmasının hemen ardından geçersiz kalmıştı.

banner53
Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?