Orta Afrika'da saldırı: 20 ölü

Orta Afrika'nın başkenti Bangui'deki Hıristiyan mahallesinde düzenlenen saldırıda 20 kişi öldü, olayla ilgili açıklama yapan Müslüman Orta Afrikalılar Derneği'nin Başkan Yardımcısı: ''Müslümanların olaylara karıştığını düşünmüyorum. Müslümanlar saldırgan değildir dedi

Orta Afrika'da saldırı: 20 ölü

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Orta Afrika Cumhuriyeti'nin başkenti Bangui'de bir Hıristiyan mahallesinde düzenlenen bombalı saldırıda 20 kişinin öldüğü bildirildi.

Kamu Güvenliği Bakanı Denis Wangao Kizimale, Kongo mahallesinde önceki gün ve dün aşırılıktan yana bir grubun düzenlediği saldırıda 20 kişinin öldüğünü, 11 kişinin yaralandığını belirtti.

Kizimale, hükümetin bu tür eylemleri şiddetle kınadığını ve saldırıyla ilgili soruşturma başlatıldığını, suçluların adalete teslim edileceğini vurguladı.

Saldırıdan sonra, Müslümanları suçlayan birçok mahalle sakini gösteri düzenledi.

Saldırıda ölenler arasında hamile bir kadın ve birçok çocuğun da bulunduğu belirtildi.

Müslüman Orta Afrikalılar Derneği'nin Başkan Yardımcısı Abdelaziz Meriga ise, Müslümanların olaylara karıştığını düşünmediğini belirterek, ''Olanlar üzüntü verici ancak Müslümanlar saldırgan değildir'' ifadesini kullandı.

Orta Afrika'da Müslümanlara yönelik gerçekleştirilen şiddet ve linç eylemlerinin ardından ülkede yaşayan Müslümanların neredeyse tamamı başka yerlere kaçmak zorunda kalmış ve ülkede neredeyse hiç Müslüman kalmamıştı. 

Müslümanların olmadığı bölgede gerçekleştirilen saldırıdan dolayı Müslümanların suçlanması bir provakasyon girişimi olarak yorumlandı.

Güncelleme Tarihi: 29 Mart 2014, 14:03
banner53
YORUM EKLE

banner39