banner15

Orta Afrika'da saldırılar: 22 ölü

Orta Afrika Cumhuriyeti'nde bu hafta başından beri Seleka grupları tarafından gerçekleştirildiği iddia edilen saldırılarda 22 kişi hayatını kaybetti

Orta Afrika'da saldırılar: 22 ölü

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Orta Afrika Cumhuriyeti'nin doğusundaki Liwa kasabasının çoğunluğunu Müslümanların oluşturduğu Seleka grubu tarafından ateşe verilmesi sonucu en az 22 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi. 

Kasabanın bağlı olduğu Bambari kenti Piskoposu Edouard Mathos, yaptığı açıklamada, köyü basan Seleka üyelerinin evleri ateşe verdiğini, 22 kişinin öldüğünü ve çok sayıda evin de küle döndüğünü söyledi.  

Seleka'nın Bambari'deki sözcüsü İbrahim Ahmedinejad ise yangını kendilerinin çıkardığı iddialarını yalanladı. 

Ahmedinejad, yangının salı günü 65 yaşındaki 11 çocuk annesi Müslüman bir kadın ile 25 yaşındaki bir çobanın bilinmeyen bir sebepten dolayı öldürülmesinin ardından çıktığını söyledi. 

Orta Afrika Cumhuriyeti, Hristiyan anti-balaka ile Müslüman Seleka grupları arasında dini kökenli çatışmalara sahne oluyor. Ülkede Müslümanları hedef alan şiddet olayları, Devlet Başkanı Michel Djotodia'nın ocak ayında görevden ayrılması ve yerine başkent Bangui'nin eski belediye başkanı Catherine Samba-Panza'nın gelmesiyle tırmanışa geçmişti. 

Anti-balaka militanları, Müslümanları, Mart 2013'te iktidarı ele geçiren ve ülkede çoğunlukta bulunan Hristiyanlara yönelik şiddet eylemlerinde bulunan Seleka Koalisyonu'na destek vermekle suçluyor.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) verilerine göre geçen aralık ayından bu yana 173 bin kişi, şiddet olayları nedeniyle evlerini terk etmek zorunda kaldı, 37 bin kişi de komşu ülkelere sığındı. 

Güncelleme Tarihi: 13 Haziran 2014, 17:21
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48