banner39

Orta Afrika'da seçim öncesi 'Özerklik' ilanı

Orta Afrika'da Müslüman eski Seleka grubu liderlerinden Noureddine Adam, ülkenin güneydoğusunda 'Logone Cumhuriyeti' adıyla özerlik ilan etti

Afrika 16.12.2015, 11:39 16.12.2015, 11:39
Orta Afrika'da seçim öncesi 'Özerklik' ilanı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Orta Afrika Cumhuriyeti'nde eski Seleka grubunun Orta Afrika'nın Dirilişi (FPRC) kolunun lideri Nureddin Adam'ın ülkenin güneydoğusunda özerklik ilan ettiği belirtildi.

FPRC Sözcüsü Maulud Musa yaptığı açıklamada, Adam'ın ülkenin güneydoğusunda 'Logone Cumhuriyeti' adıyla özerklik ilan ettiğini belirterek, "Şimdilik özerkliği hedefliyoruz. Daha sonra da bağımsızlık için uğraşacağız" ifadesini kullandı.

Musa, Adam'ın imzaladığı özerklik bildirgesinin bir örneğini Kaga Bandoro kentindeki BM yetkililerine teslim ettiklerini kaydetti.

N'Dele kent sakinleri, ayrılıkçı grubun bayrağının kısa bir süreliğine dalgalandıktan sonra BM İstikrar Misyonu (MINUSCA) askerleri tarafından indirildiğini ileri sürdü.

MINUSCA'dan yapılan yazılı açıklamada ise FPRC'nin özerklik ilan etmesi kınandı ve her türlü ayrılıkçı girişime karşı önlem alınacağını gerekirse güç kullanılacağı bildirildi.

Geçici hükümet geçen hafta, seçim sürecine karşı çıkan Adam'ı halkın en büyük düşmanı olarak nitelendirmişti.

Ülkede pazar günü düzenlenen referanduma karşı çıkan eski Seleka milisleri Kaga Bandoro gibi bazı kentlerde sandıkların kurulmasına izin vermemişti.

SEÇİMLER ARALIK SONUNDA

OAC'de geçiş sürecini sonlandıracak genel seçimler ve devlet başkanı seçimi 27 Aralık'ta düzenlenecek. Seçimlerde 2 milyon kişinin oy kullanması bekleniyor.

Müslüman Seleka grubunun Aralık 2012'de yönetime karşı ayaklanması üzerine ülkede siyasi kriz çıkmıştı.

Ülkede 2003 yılında darbeyle iktidara gelen Hristiyan Cumhurbaşkanı Francois Bozize, isyancıların başkent Bangui'yi işgal etmesi sonucu 24 Mart 2013'te ülkeden kaçmıştı. İlk olarak Kamerun'a sığınan Bozize'nin Kenya ya da Uganda'da bulunduğu tahmin ediliyor.

Bozize'den sonra geçiş hükümetinin başına Müslüman Michel Djotodia seçilmişti. Djotodia'nın iktidara gelmesiyle Hristiyan anti-Balaka ile Müslüman Seleka grupları arasında çıkan çatışmalarda binlerce kişi ölmüş, yaklaşık 1 milyon kişi evlerini terk etmek zorunda kalmıştı.

banner53
Yorumlar (0)
24
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?