Orta Afrika'da 'terör örgütü' tartışması

Afrika Birliği'nin Orta Afrika'da Müslümanlara yönelik çeşitli saldırılar gerçekleştiren Anti-Balaka grubunu terör örgütü olarak ilan etmesi kararı tartışmalara neden oldu

Orta Afrika'da 'terör örgütü' tartışması

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Afrika Birliği'nin, Orta Afrika Cumhuriyeti'ndeki Hıristiyan Anti-balakayı ''terör grubu'' listesine alması polemiğe yol açtı.

Bazı Orta Afrikalılar, Afrika Birliği'nin kararını memnuniyetle karşılarken diğerleri, birliği ''taraf tutmakla'' suçladı.

Orta Afrika Cumhuriyeti İslam Gençliği Derneği'nin Genel Sekreteri Adramane Issa Algueche, Afrika Birliği'nin bu tutumunun teselli olduğunu, bir dönem herkes tarafından yalnız ve Anti-balakaların insafına bırakıldıklarını düşündüklerini belirtti.

Muhalefetteki Halk Kurtuluş Hareketi'nin Başkanı Martin Ziguele de, Anti-balakaların son tepkilerinden sonra Afrika Birliği'nin tutumunun anlaşılır olduğunu ifade etti.

Martin Ziguele, Anti-balakanın artık meşru müdafaa yapan bir gruptan çok, eski Devlet Başkanı François Bozize'nin hizmetindeki siyasi-askeri bir milis olduğunu vurguladı.

Ziguele, uluslararası güçleri ve hükümeti Anti-balaka ya da Seleka olsun tüm silahlı grupları etkisiz hale getirmeye çağırdı.

Anti-balakalara yakın Sivil Toplum Çalışma Grubu'nun Başkanı Gervais Lakosso ise ''Afrika Birliği, Anti-balakaları terörist olarak nitelendiriyorsa ben de birliği aşırılıktan yana olmakla suçluyorum. Anti-balakalar Seleka'dan daha kötüsünü yapmadı'' ifadesini kullandı.

Lakosso, ülkedeki çatışmaların yabancı müdahalesi olmadan Orta Afrikalılar arasında çözülmesi gereken iç sorun olduğunu belirtti.

Afrika Birliği, pazartesi günü, Anti-balakayı ''terör grubu'' listesine aldığını açıklamıştı.

Güncelleme Tarihi: 28 Mart 2014, 11:33
banner53
YORUM EKLE

banner39