banner39

Orta Afrika'daki şiddet devam ediyor

İnsan Hakları İzleme Örgütü, şiddet olaylarının Müslümanları hedef aldığı uyarısında bulundu, Müslümanlar ülkeden ayrılmaya başladı

Afrika 12.02.2014, 15:19 12.02.2014, 15:19
Orta Afrika'daki şiddet devam ediyor

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Orta Afrika Cumhuriyeti'nde Müslümanlara yönelik gerçekleştirilen saldırılar ve linçler ülkede farklı bir sorunu daha ortaya çıkardı. Orta Afrika'nın ticarete dayalı ekonomisinin büyük bölümü Müslümanların kontrolü altında bulunuyor. Baskılardan dolayı ülkeyi terketmek zorunda kalan Müslümanlar işyerlerini de kapatıyorlar. Bu da ülkede özellikle günlük ihtiyaç malzemelerinin bulunmasını zorlaştıracak.

Orta Afrika Müslümanların ülkeden ayrılmasıyla, önümüzdeki günlerde gıda ve günlük ihtiyaç malzemesi bulma konusunda sıkıntı yaşayacak gibi görünüyor.

İNSAN HAKLARI İZLEME ÖRGÜTÜ: ŞİDDETİN HEDEFİNDE MÜSLÜMANLAR VAR

İnsan Hakları İzleme Örgütü, Orta Afrika Cumhuriyeti'nde devam eden şiddet olaylarının azınlıktaki Müslüman grubu hedef aldığı uyarısında bulundu. 

Örgütün Acil Durumlar Direktörü Peter Bouckaert, "Şiddet olayları bu hızla devam ederse Orta AfrikaCumhuriyeti'nde Müslüman kalmayacak. Yüzyıllarca ülkede barış içinde yaşayan insanlar, ya evlerini terk etmek zorunda bırakılıyor ya da kendilerini hedef alan şiddet olayları yüzünden ülkeden kaçıyorlar" dedi. 

İnsan Hakları İzleme Örgütü, Orta Afrika Cumhuriyeti ile Fransız ve Afrikalı barış güçlerini, kalan Müslüman nüfusunu anti-balaka militanlarından korumak için acilen önlem almaya çağırdı. 

Anti-balaka militanları, Müslümanları Mart 2013'te iktidarı ele geçiren ve ülkede çoğunlukta bulunan Hıristiyanlara yönelik şiddet eylemlerinde bulunan Seleka Koalisyonu'na destek vermekle suçluyor. Giderek daha da örgütlü bir hale gelen anti-balaka militanları, tüm Müslümanların ülkeden ayrılmasını istiyor. 

Raporda, İnsan Hakları İzleme Örgütü uzmanlarının Müslümanların çoğunlukta olduğu Yaloke kentini 6 Şubat'ta ziyaret ettiği ve eskiden 30 bin nüfusa sahip kentte sadece 500 kişinin kaldığı belirtildi. Yaloke kentindeki sekiz camiden yedisinin de yıkıldığı kaydedildi. 

Anti-balaka militanlarının başkent Bangui'deki Müslüman mahallelerine de otomatik silahlarla saldırı düzenlediği öğrenildi. 

Örgüt, Orta Afrika Cumhuriyeti vatandaşı Müslümanların büyük bir kısmının Çad, Kamerun ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti'ne kaçtığına işaret etti. 

Orta Afrika Cumhuriyeti'nde hükümete karşı savaşan isyancıların oluşturduğu Seleka Koalisyonu'nun, Mart 2013'te başkent Bangui'ye girerek yönetime el koymasının ardından ülkede siyasi kriz başlamıştı. 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?