Orta Afrikalı mültecilere Cansuyu yardımı

Cansuyu Derneği, Bourgene Mülteci Kampına sığınan Orta Afrikalı Müslümanlara yardım konvoyu gönderdi

Orta Afrikalı mültecilere Cansuyu yardımı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kanlı bir iç savaş ile yok edilmek istenen Orta Afrikalı Müslümanlara Türkiye sahip çıkıyor. Ülkelerindeki zulümlerden kaçarak Bourgene Mülteci Kampına sığınan mazlumlara Cansuyu Derneği yardım elini uzattı. Orta Afrika sınırına 30 kilometre mesafede bulunan Kamerun’un Garanboulai şehrinde kurulan Bourgene Mülteci Kampı’ndaki 6 Bin Orta Afrikalıya acil gıda yardımını ulaştıran dernek tırlardan oluşan bir yardım konvoyu düzenledi.

Aylardır devam eden çatışmalar nedeniyle evlerinden ve ülkelerinden kaçmak zorunda kalan Orta Afrikalı Müslümanlar çevre ülkelere sığınmışlardı. Yoğun olarak Kamerun ve Çad’a iltica etmek zorunda kalan mülteciler, gittikleri ülkelerin de zor durumda olması nedeniyle büyük sıkıntılarla mücadele etmek mecburiyetinde kalıyorlar.

Yardımlar hakkında bilgi veren Cansuyu Derneği Dış İlişkiler Koordinatörü Mustafa Hadık; “Garanboulai şehrinden yola çıkarttığımız tırlar Bourgene Mülteci Kampı’na çok sıkıntılı bir yolculuktan sonra ulaştı. Kamp adeta ölümü bekleyen insanlarla dolu. Hiçbir yardım imkanı yok. Çok muhtaçlar. Özellikle kadınlar ve çocukların durumları çok kötü” diye konuştu.

"TÜRKİYE’DEN GELDİĞİMİZİ DUYUNCA ÇOK ŞAŞIRIYORLAR"

Türkiyeli hayırseverlerin yaptıkları bağışları Orta Afrikalı Müslümanlara ulaştırdıklarını ifade eden Hadık; “Toplamda 6 bin kişiye yardım dağıttık. Tahminen 20 Bin insan faydalanmış oldu. Kampta büyükbaş kurban kesimi de yaptık. Orta Afrikalı Müslümanlar Türkiye’den geldiğimizi duyunca çok şaşırıyor ve inanılmaz mutlu oluyorlar. Çoğunluğunu kadın ve çocukların oluşturduğu kamptakiler, Türkiye’den gelen yardımlar karşısında çok farklı ve güzel tepkiler veriyorlar” dedi.

Güncelleme Tarihi: 03 Nisan 2014, 16:02
banner53
YORUM EKLE

banner39