Orta Afrikalı Müslümanlar çaresiz...

Fransa'nın müdahalesinin ardından Müslümanlara yönelik katliamların arttığı Orta Afrika'da milyonlarca insan ülkeden kaçmaya çalışıyor, onbinlercesi havaalanında bekliyor

Orta Afrikalı Müslümanlar çaresiz...

Çiğdem Aktı- Dünya Bülteni- Haber Merkezi

Fransız ve Afrika Birliği askerlerinin müdahalesinden bir ay sonra Orta Afrika Cumhuriyeti'nde (CAR) çoğunluğu müslüman bir milyon civarında mülteci çığrından çıkan şiddetten kaçabilmek için yollarda.. Birleşmiş Milletler başkent Bangui'de yaşayanların yarısının evlerini terk ettiğini tahmin ediyor.

Fransız liderliğindeki askeri müdahale sonrasında Müslüman Seleka militanlarının silahlarının alınması ülkedeki Hıristiyan milislerin saldırılarını artırdı. Ülkeyi terk eden sivilleri korumakla görevli Fransız askerlerinin, Hristiyan çetelerin öldürme ve yağmalama faaliyetine sessiz kaldığı bildiriliyor. 5 Aralık'ta Seleka isyancısı General Yaya'yı öldüren Hristiyan militanlar, en son iki Müslüman Çadlıyı linç etmişti.

Başkentte yaklaşık 100 bin Müslüman, Hristiyan milislerin saldırılarının ardından Bangui havaalanına sığındı, binlercesinin de yollarda olduğu bildiriliyor. Havaalanında bekleyenlerden sadece 500'ünün bu hafta iki uçuşla şehri terk etmesi bekleniyor. Özellikle parası olmayanların akıbeti meçhul...

En zor durumda kalanlar ise, birkaç nesildir Orta Afrika'da yaşayan Nijerya ve Çad asıllı müslümanlar. Nijerya asıllı Müslümanlar Orta Afrika'daki evlerini terk edip hiç tanımadıkları ana vatanlarına göç etmek zorunda kalırken, hali hazırda binlerce mülteciye ev sahipliği yapan Çad yarın ülkedeki durumun konuşulacağı bir konferansa ev sahipliği yapacak.

Bu dönem BM Güvenlik Konseyi Geçici Üyesi olan Çad, Orta Afrika'da BM Barış Gücü yerine Afrika Birliği Barış Gücü'nün olması gerektiğini savunuyor.

Fransa suçu geçici devlet başkanına yıkma derdinde

Öte yandan, Çad'da yapılacak bölgesel zirve öncesi Fransa'dan yapılan açıklama dikkat çekti. Fransa dışişleri bakanı Laurent Fabius, Orta Afrika Cumhuriyeti geçici Devlet Başkanı Michel Djotodia'nın ülkede istikrarı sağlamada başarısız olduğunu ve Orta Afrikalı liderlerin geleceğine karar vermek toplanacağını söyledi.

Bölgedeki Afrika ülkeleri ile varılan bir anlaşma uyarınca geçici başkan olan Seleka lideri Djotodia'yı suçlayıcı ifadeler kullanan Fabius, "Ülkede siyasi istikrar şart. Djotodia'nın başkan olarak kalması bölgedeki ülkelerin kararı" dedi.

Ülkedeki olayların Ruanda benzeri katliam endişelerini artırdığı bir dönemece girmesinin ardından, ülkeye askeri müdahalede bulunan Fransa Djotodia'ya yönelik suçlamalarını artırmıştı.

Güncelleme Tarihi: 08 Ocak 2014, 16:33
banner53
YORUM EKLE

banner39