banner39

Orta Afrikalı müslümanlar evlerine dönemiyor

Başkent Bangui'de yerinden edilen Müslümanların çoğunluğu evlerine dönmek istemiyor, Hristiyanların yüzde 72'si ise evlerine dönmeyi tercih ediyor

Afrika 18.02.2014, 14:41 18.02.2014, 14:45
Orta Afrikalı müslümanlar evlerine dönemiyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Orta Afrika Cumhuriyeti'nin başkenti Bangui'de yerinden edilen Müslümanların çoğunluğu evlerine dönmek istemiyor.

Uluslararası Göç Örgütü (IOM) Sözcüsü Chris Lom, BM Cenevre Ofisi'nde yapılan basın toplantısında, örgütün, Orta Afrika Cumhuriyeti'nin başkenti Bangui'de yerinden edilmiş insanların evlerine dönme isteği konusunda yeni bir araştırma yaptırdığını bildirdi.

Bu konudaki ilk araştırmanın bir ay önce yapıldığını anımsatan Lom, bu ikinci araştırmada 600 kişiyle mülakat gerçekleştirildiğini kaydetti.

Her iki araştırmada da kişilerin, yerinden ayrılma nedenleri olarak yüzde 99 oranında güvenlik sorununu gösterdiğine işaret eden Lom, yerinden olanların yüzde 20'sinin birden fazla sığınma yeri değiştirdiğini söylediğini kaydetti.

İki araştırma karşılaştırıldığında evlerine dönmek isteyenlerin sayısının yüzde 72'den yüzde 65,5'e düştüğüne dikkati çeken Lom, Hristiyanların yüzde 72'sinin evlerine dönmek istediği, Müslüman ve diğer etnik grupların yüzde 66 oranında başka bölgelere ve memleketlerine dönmek veya yerleşim merkezlerinde kalmak istediklerini aktardı.

Lom ayrıca, ülkedeki durumun, Müslüman ve diğer azınlıkların geçici yerleşim merkezleri dışındaki yerlerde kendilerini güvende hissetmedikleri bir noktaya geldiğini ifade ederek, insanların çoğunun akşamları merkezlerden dışarı çıkmadığını kaydetti.

Kamerun sınırında 7 Anti-balaka üyesi öldürüldü

Öte yandan, Orta Afrika Cumhuriyeti-Kamerun sınırında Afrika Birliği Güçleri (MISCA) ve Hıristiyanlardan oluşan Anti-balaka grubu arasındaki çatışmada, gruptan 7 kişi öldü.

Adının açıklanmasını istemeyen bir Kamerunlu askeri yetkili, çatışmanın Orta Afrika sınırındaki Kamerun'un Garoua-Boulai kenti yakınında önceki gün çıktığını söyledi.  

Yetkili, MISCA'nın Çad'a gitmek için Kamerun'dan geçmek isteyen, Çad ve Malilileri taşıyan kamyonlara eşlik ettiği sırada, bu kişilerin Orta Afrika Cumhuriyeti'nden çıkmasına karşı gelen Anti-balakalıların saldırısına uğradığını, askerlerin saldırıya karşılık verdiğini açıkladı.

Görgü tanıklarına göre ise çatışmada 10 kişi öldü.

banner53
Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?