banner15

Papa, Afrika gezisinin ilk durağı Kenya'da

Kenya'yı ziyaret eden Papa Franciscus, son zamanlarda artan Şebab örgütü saldırılarına atıf yaparak "Din, şiddeti haklı göstermek için kullanılamaz" dedi

Papa, Afrika gezisinin ilk durağı Kenya'da

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Afrika'daki temasları kapsamında Kenya'da bulunan Papa Franciscus, dinin, şiddeti haklı göstermek için kullanılamayacağını söyledi.

Afrika'daki Nairobi Üniversitesi'nde yönettiği ayinin öncesinde ülkenin ileri gelen dini liderleriyle bir araya gelen Papa, "Barış elçileri gibi barışa davet eden barışçılar olmamız, uyum ve karşılıklı saygı içinde olmamız çok önemli" diye konuştu. Son zamanlarda meydana gelen, Eş Şebab örgütünün üstlendiği saldırılara atıfta bulunan Papa Franciscus, Kenyalıların olayları hala unutmadığını bildiğini kaydetti.

Doğu Afrika Müslümanlarını bir araya getirmek için 1973'te kurulan Kenya Müslümanları Yüksek Konseyi Başkanı Abdulgafur El Busaidy de "Hıristiyanlar ve Müslümanlar uyum içinde ülkeyi yönetmek için birlikte çalışmalıdır" dedi.

Papa Franciscus'un Kenya ziyareti için başkentte alınan güvenlik önlemleri çerçevesinde 10 binden fazla polis görev yapıyor.

Kenya'yı en son 1995'te bir Papa ziyaret etmişti. Kenya'nın 44 milyon nüfusunun yüzde 85'ini Katolikler oluşturuyor. Papa, altı gün sürecek Afrika turu kapsamında Uganda ve Orta Afrika Cumhuriyeti'ne de gidecek.

 

Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2015, 17:22
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35