banner15

Papua Yeni Gine'de 9 aylık OHAL kararı

Papua Yeni Gine'de, 2017'deki yerel seçimde hile yapmakla suçlanan valinin yargılandığı davanın düşürülmesine verilen tepkinin büyümesi ve yağmanın başlaması üzerine hükümet, cuma günü eyalette 9 ay OHAL ilan etti.

Papua Yeni Gine'de 9 aylık OHAL kararı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Papua Yeni Gine Başbakanı Peter O'Neill, ülkedeki ayaklanma nedeniyle cuma günü ilan edilen 9 aylık olağanüstü halin (OHAL) kasım ayında yapılacak Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği (APEC) Zirvesi'ni etkilemeyeceğini belirtti.

Başbakan O'Neill, 18 Kasım'da üye ülkelerin devlet ve hükümet başkanlarının katılımıyla Papua Yeni Gine'de yapılacak APEC Zirvesi için ev sahipliği yapmaya hazır olduklarını ve zirvenin başarılı bir şekilde gerçekleşeceğini kaydetti.

9 AY OHAL İLAN EDİLİP, YEREL YÖNETİM GEÇİCİ OLARAK GÖREVDEN ALINDI

Southern Highlands eyaletinde 2017'deki yerel seçimde hile yapmakla suçlanan valinin yargılandığı davanın düşürülmesine tepki gösteren halk, evleri ve bir yolcu uçağını ateşe vermişti. Olayların büyümesi ve yağmanın başlaması üzerine hükümet, cuma günü eyalette 9 ay OHAL ilan etmiş ve yerel yönetimi geçici olarak görevden almıştı.

Başbakan O'Neill, eyalette düzenin yeniden sağlanması için takviye birlik gönderildiğini açıklamıştı.

Güncelleme Tarihi: 18 Haziran 2018, 14:12
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48