banner39

banner35

Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç döneminde başlatılan programla Türkiye'de okuyan Somalili Nur, Savunma Bakanı oldu

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunu Abdulkadir Muhammed Nur Somali'nin yeni Savunma Bakanı olarak atandı.

Afrika 26.12.2021, 20:10 28.12.2021, 13:18
Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç döneminde başlatılan programla Türkiye'de okuyan Somalili Nur, Savunma Bakanı oldu

Üniversite eğitimini Türkiye'de tamamlayan Somali Adalet Bakanı Nur, kabinede yapılan değişiklikle Savunma Bakanı oldu.

Başbakan Muhammed Hüseyin Roble, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunu Abdulkadir Muhammed Nur'u yeni Savunma Bakanı olarak atadı.

Bu değişiklik kapsamında, bir önceki Savunma Bakanı Hassan Hussein Haji de Adalet Bakanı oldu.

Başbakan Roble'nin bu kararı, Cumhurbaşkanı Muhammed Abdullah Muhammed ile yaşadığı siyasi gerilimin ortasında alması dikkati çekti.

Yeni YÖK'ün girişimleri meyvelerini vermeye devam ediyor

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç’ın YÖK başkanlığı döneminde başlatılan Türkiye ile Afrika ülkeleri arasında eğitim alanlarındaki ilişkilerin geliştirilmesi ve mevcut iş birliklerinin güçlendirilmesine yönelik çalışmalar meyvesini vermeye devam ediyor.

Somali’de yapılan son atama, akıllara Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın riyasetinde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 19-21 Ekim 2017 tarihleri arasında İstanbul'da düzenlenen "Türkiye-Afrika Eğitim Bakanları Konferansı"nın açılış töreninde o dönem YÖK Başkanı olan Saraç’ı getirdi.

Saraç programda, “Ülkemiz ile Afrika ülkeleri arasındaki ilişkiler, son 15 yılda her alanda gelişme göstermiştir. 2005 yılının hükümetimiz tarafından 'Afrika yılı' ilan edilmesinden sonra 2008 yılında 'Türkiye-Afrika İşbirliği Zirvesi' düzenlenmiş, 2010 yılında kabul edilen 'Afrika Strateji Belgesi'nin uygulanmaya başlamasıyla da ilişkilerimiz hamdolsun 'Türkiye-Afrika Ortaklığı' olarak adlandırılabilecek bir sürece evrilmiştir.

Biz de yeni YÖK yönetimi olarak, 2015 yılında 'Afrika'ya Açılım Programı'mızı başlattık. Bu programın amacı, yükseköğretim alanında Türkiye olarak sahip olduğumuz imkânları, dost ve kardeş Afrika ülkeleriyle paylaşmak ve Afrika ülkelerinin kalkınma hamlelerinde görev alacak akademik, idari ve teknik kadroları Türk üniversitelerinde yetiştirebilmektir.

İki yıl içerisinde aralarında Tunus, Cezayir, Fas, Cibuti, Sudan ve Ruanda'nın da bulunduğu 9 Afrika ülkesinin yükseköğretimden sorumlu bakanlarıyla bir araya gelmek suretiyle ülkelerimiz arasında yükseköğretim ve bilimsel araştırma alanında işbirliğini geliştirmeye yönelik mutabakat zabıtları, işbirliği anlaşmaları imzaladık. Bazı ülkelerle işbirliğinde öncelikli alanlarımızı belirledik ve öncelikli alanlarda işbirliği yapacak üniversitelerimizi birbirleriyle eşleştirdik. Bugün yeni YÖK'ün bu girişimlerinin olumlu meyvelerini vermeye başladığını büyük bir memnuniyetle müşahede ediyoruz" ifadelerini kullanmıştı.

Kaynak: AA
Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?