banner39

Raşid Gannuşi dönmeye hazırlanıyor

Devrik dikta tarafından sürgüne mahkum edilen Arap dünyasının önde gelen düşünürlerinden ve En-Nahda hareketinin lideri Tunus'a dönüyor

Afrika 17.01.2011, 01:24 17.01.2011, 13:33
Raşid Gannuşi dönmeye hazırlanıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Yapılan devrimden ile Devlet Başkanı Zeynel Abidin Bin Ali'nin ülkeyi terketmesinden sonra Tunus ve Arap dünyasının önde gelen düşünürlerinden biri olan Al nahda hareketinin lideri Raşid Gannuşi, Tunus'a dönebileceğini açıkladı.

İslamcı siyasetçi ve düşünür olan Gannuşi, uzun süreden beri sürgünde bulunuyor. Dikta yönetimi tarafından agır işkencelere maruz kalan nahda yöneticleri, partileirnin yeni dönemde yasal olarak tanınması gerektiğini belirtiler.1988'de kurulan Nahda hareketi, Tunus yönetimi tarafından yasadışı ilan edilmişti.

Nahda liderliği hareketin yasallaşması durumunda koalisyon hükümetinde yer alabileceklerini açıkaldılar.

Bu arada Tunus'un Başkenti Tunus'ta yer yer silahli çatışma haberleri geliyor. Haftanın son gününde de birkaç yerde silahlı çatışma çıktığı, televizyon kanalı binasının çatısındaki silahlı bir kişinin helikopterden ateş eden askerlerce vurulduğu bildirliyor.

Devlet Başkanlığı Sarayı yakınlarında ordu özel birlikleriyle devrik lider Zeynel Abidin Bin Ali 'ye bağlı güvenlik güçleri arasında çatışma çıktı. Merkez Bankası yakınlarında çıkan çatışmada da silahlı 2 kişi öldü.

Muhalif İlerici Demokrat Partisi binası yakınlarından da silah sesleri duyuldu. Güvenlik güçlerine ateş açan silahlı kişiler gözaltına alındı. Bu kişilerden dördünün Alman pasaportu, ikisininse İsveç pasaportu taşıdığı açıklandı.

Tunus ordusu, bu çatışmaların önüne geçerek sokaklarda suküneti sağlamak için uğraşıyor.

Başbakan Muhammed Gannuşi, ulusal birlik hükümetini kurmak için çalışmalarını sürdürüyor. Gannuşi bugün yeni hükümeti açıklayacağını duyurdu.

3 MUHALİF LİDERE BAKANLIK VERİLECEK

Açıklanması beklenen yeni hükümette, İçişleri ve Dışişleri bakanlarının görevlerinde kalacağı bildirildi.

Yeni hükümetin oluşturulması yönündeki görüşmelere yakın iki kaynak, mevcut İçişleri Bakanı Ahmet Friaa ve Dışişleri Bakanı Kamil Morcani'nin, yeni hükümette görevlerini sürdüreceklerini, bu hükümette 3 muhalif lidere de bakanlık görevlerinin verileceğini söylediler.

Kaynaklar, yeni hükümette muhalif İlerici Demokratik Parti'nin (PDP) kurucusu Necib Çebbi'nin Bölgesel Kalkınma Bakanı, Demokratik Emek ve Özgürlükler Forumu (FDTL) Partisi Başkanı Mustafa Bin Cafer'in Sağlık Bakanı ve Ettacdid Partisi'nin lideri Ahmed İbrahim'in de Yüksek Eğitim Bakanı olacağını kaydettiler.

EPA AJANSI MUHABİRİ AĞIR YARALI

Bu arada protesto gösterilerini izleyen Fransa-Almanya vatandaşı bir foto muhabirin öldüğü yönündeki haberler yalanlandı.

Fransa'nın Tunus Büyükelçiliği'nden bir yetkili, 32 yaşındaki çifte vatandaş Loucas Mebrouk von Zabiensky'nin, yakın mesafeden göz yaşartıcı gaz bombasıyla vurulunca, ağır yaralı olarak Tunus'taki bir hastaneye kaldırıldığını söyledi.

Foto muhabirinin işvereni olan, merkezi Frankfurt'ta bulunan EPA ajansının genel yayın yönetmeni yardımcısı Gernot Hensel de, Zabiensky'nin hastanede makinelere bağlı olarak yaşamını sürdürdüğünü kaydetti.

Muhabirin yakınları ile başkent Tunus'taki Fransız konsolosluğundan bir kaynak, gösteri izlediği sırada polis memuru tarafından atılan gaz bombasının başına isabet etmesiyle yaralanan 32 yaşındaki EPA ajansı muhabirin öldüğünü açıklamıştı.

RAŞİD GANNUŞİ KİMDİR?

 

Raşid Gannuşi, 1941 senesinde Tunus’un güneybatısında bir köyde dünyaya geldi. Doğduğu dönem, Batı sekülarizayonunun İslam Dünyası’nda güçlü etkilerinin hissedildiği bir dönemdi.

 

Mütevazi bir hayat sürdüren ve çiftçilik ile geçimini sağlayan babası, oğlunu Batı medeniyetinin bu tehlikelerinden korumak için kendisine ilk İslami eğitimini vermeye çalışmıştır. Gannuşi, 18 yaşında da, babası tarafından el Zeytun’a dini eğitim almaya gönderilmişti.

 

Gençlik yıllarında Gannuşi, Arap dünyasında Irak ve Suriye iktidarları tarafından benimsenen Baas ideolojisinin etkisinde kalarak Nasırcı milliyetçiliği benimsese de; 1960’lı yıllarda Suriye’de okurken selefi düşünceye dönüş yapmıştır.

 

1970’li yıllarda ülkesine dönen Gannuşi, burada İslami hareket içinde bulunmuş ve bir yandan selefi düşüncesini devam ettirirken; diğer yandan da batı merkezli demokratik düşünce başta olmak üzere, batılı siyasal fikirleri savunan Tunuslu siyasal hareketler ile irtibatını kesmemiştir.

 

Kendisine ‘Müslüman demokrat’ diyen Gannuşi’nin düşüncesinin temelinde, otorite karşısında halkın güvenliğini sağlama olduğu, farklı bir demokrasi anlayışının bulunduğunu belirtebiliriz. Nitekim kendisi de batının ürünü olan liberal değerlere Müslüman dünyanın ihtiyaç duymadığının altını çizmiştir.

 

Tunus’un önemli muhalif liderlerinden Raşid el Gannuşi, Nahda Partisi’nin liderliğini yapmaktadır. 1980 senesinde Tunus’tan Londra’ya siyasi gerekçelerle sürgün edilen Gannuşi, halen İngiltere’de yaşamını devam ettirmekte ve ülkeden kaçan Zeynelabidin bin Ali’yi “diktatör” olarak nitelendirerek muhalefetini sürdürmektedir.

 

Gannuşi’nin bazı kitapları:

 

İslami Devlette Kamu Özgürlükleri

Filistin Sorunu

Laiklik ve Sivil Toplum

 

 

banner53
Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?