banner39

banner35

Ruanda'da bir kişiye soykırım cezası

Ruanda'da 90'lı yıllarda yaşanan soykırım sırasında iktidar partisinde görev yapmakta olan Jean Claude Iyamuremye isimli politikacı 25 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Afrika 01.07.2021, 00:12
Ruanda'da bir kişiye soykırım cezası

Ruanda Yüksek Mahkemesi, Hollanda hükümeti tarafından Ruanda'ya iade edilen ve dönemin iktidar partisi üyesi olan 46 yaşındaki Jean Claude Iyamuremye'yu, soykırım sırasında başkent Kigali'nin bazı bölgelerinde Interahamwe milislerine liderlik etmekten suçlu buldu.

Hollanda'nın Voorburg kasabasında 2016'da gözaltına alınan Iyamuremye, Hollanda'daki İsrail ve Finlandiya büyükelçiliklerinde taksi şoförü olarak çalışıyordu

Iyamuremye, Ruanda hükümetinin iade talebinin ardından, 1994'teki soykırım sırasında insanlık suçu işlediği gerekçesiyle sınır dışı edilmişti.

800 binnden fazla Tutsi yaşamını yitirdi

Daha önce Hollanda hükümetine, 1994 yılındaki Ruanda yasalarında savaş suçlarına ilişkin bir madde olmadığını savunarak iade talebine itiraz eden Iyamuremye, ayrıca Ruanda hükümetinin kendisine adil bir yargılama sağlamayacağını iddia etmişti ancak bir Hollanda mahkemesi her iki iddiayı da reddetmişti.

Ruanda'da 1994'te Hutular, dönemin Devlet Başkanı Juvenal Habyarimana'nın uçağının düşmesinden sorumlu tuttukları Tutsilere karşı soykırım başlatmıştı. Ülkede 100 gün süren katliamda 800 binden fazla Tutsi hayatını kaybetmişti.

Kaynak: AA
Yorumlar (0)
18
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?