banner15

Ruanda - DKC sınırında çatışma: Beş ölü

Ruanda ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti sınırında yaşanan çatışmaalrda beş asker öldü

Ruanda - DKC sınırında çatışma: Beş ölü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Demokratik Kongo Cumhuriyeti ile Ruanda askerleri arasında sınırda çıkan çatışmada 5 askerin öldüğü bildirildi.

Ruanda Dışişleri ve İşbirliği Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Demokratik Kongo Cumhuriyeti ordusuna bağlı askerlerin sınırı geçerek, Ruanda ordusuna ait devriye gezen askerlere ateş açtığı, Ruanda askerlerinin de ateşle karşılık verdiği belirtildi. Çıkan çatışmada 1 Demokratik Kongo Cumhuriyeti askerinin hayatını kaybettiği kaydedildi.

Açıklamada, daha sonra düzenlenen ikinci saldırıda da 4 Demokratik Kongo Cumhuriyeti askerinin öldüğü ifade edildi.

Dışişleri ve İşbirliği Bakanı Louise Mushikiwabo, yaptığı açıklamada, Ruanda topraklarına yönelik saldırıların önüne geçmek için Demokratik Kongo Cumhuriyeti yetkililerinden barışçıl tutum sergilemelerini talep etti. Mushikiwabo, "Ruanda, vatandaşlarını korumak için hareket etmeye hazır" ifadesini kullandı.

Demokratik Kongo Cumhuriyeti hükümetine yakın ismini vermek istemeyen bir kaynak ise saldırıdan Ruanda ordusunu sorumlu tuttu.

TARAFLAR BİRBİRİNİ SUÇLADI

Ruanda, sınırdaki Kanyesheza bölgesinde dün 5 Demokratik Kongo Cumhuriyeti (DKC) askerinin öldüğü çatışmalardan sonra DKC'yi suçladı.

Ruanda Dışişleri Bakanı Louise Mushikiwabo, DKC askerlerinin sınırı geçerek Ruanda'ya ait bir devriye aracına ateş açtığını, çıkan çatışmada 5 askerinin öldüğünü belirtti.

Ruanda hükümetinden yapılan açıklamada da DKC liderlerine Ruanda topraklarındaki saldırılara son verilmesi çağrısında bulunuldu. Açıklamada, aksi halde Ruanda'nın vatandaşlarını korumak için harekete geçmeye hazır olduğu kaydedildi.

Demokratik Kongo Cumhuriyeti ise çatışmalardan Ruanda'yı sorumlu tuttu.

Güncelleme Tarihi: 12 Haziran 2014, 10:58
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48