banner39

Ruanda'ya drone ile kan nakli

Ruanda, dünyanın ilk ulusal drone teslimat hizmetini başlatıyor

Afrika 18.10.2016, 12:28 18.10.2016, 12:28
Ruanda'ya drone ile kan nakli

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ruanda Devlet Başkanı Paul Kagame dün ülkenin merkezinde yer alan Muhanga Bölgesi’ndeki bir tören sırasında dünyanın ilk ulusal drone (insansız hava aracı) teslimat hizmetini başlattı.

Bugünden itibaren Ruanda hükümeti, ülkenin batı kısmında yer alan 21 kan nakli tesisine talebe bağlı olarak günde 150’ye kadar hayat kurtarma amaçlı acil kan teslimatı yapmak üzere drone kullanmaya başlayacak.

Drone’lar ve teslimat hizmeti Kaliforniya merkezli bir robot teknoloji şirketi olan Zipline tarafından yürütülecek. Ruanda’nın drone hizmeti ilk etapta kan teslimatları ile başlarken UPS, Gavi, the Vaccine Alliance ve Zipline arasındaki uluslararası ortaklık, ülkenin ilaçlar ve hayat kurtaran aşı türlerini hızlı bir şekilde teslim etmesine yardımcı olacak.

Ruanda Devlet Başkanı Paul Kagame “Drone’lar hem ticari olarak hem de sağlık sektöründe hizmetlerin iyileştirilmesi bakımından çok elverişli. Bu yenilikçi teknolojiyi kullanmaktan ve bunu daha da geliştirecek olan ortaklarla birlikte çalışmaya devam etmekten mutluyuz,” dedi.

ACİL KAN NAKLİNİN ÖNEMİ

Gelişen dünyanın her yerinde hayat kurtarıcı ve kritik sağlık ürünlerine olan erişim, son kilometre problemi olarak bilinen kavram tarafından engelleniyor: İhtiyaç duyulan ilacın bir şehirden kırsala veya uzak noktalara ulaşım, iletişim ve tedarik zinciri altyapısının yetersizliği nedeniyle götürülüp teslim edilememesi.

Ruanda’da hamile kadınların hayatını kaybetmesinin başlıca sebebini doğum sonrası iç kanama oluşturuyor. Çabuk bozulduğu için kanın güvenli bir sıcaklıkta depolanması ve ulaştırılması gerekiyor. Birçok farklı kan ürününün olması ve gelecekteki ihtiyaçların tam ve kesin bir şekilde planlanmasının mümkün olmaması nedeniyle, pek çok kan nakil merkezi ihtiyaç duyabilecekleri kanın tamamını stoklarında tutmuyor.

Ruanda’nın uzun yağış sezonu esnasında birçok yol su altında kalarak geçilmesi imkânsız hâle geliyor veya yok oluyor. Bunun sonucunda ise sıklıkla, hayat kurtaracak bir kan nakline ihtiyacı olan kişiler hayatta kalmak için ihtiyaç duyduğu kana erişemiyor.

 

banner53
Yorumlar (0)
4
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü