banner39

Rusya gözünü Hafter'den Akile Salih'e mi çevirdi?

Rusya'nın Libya'da Hafter'e desteğini azaltarak diğer politik seçeneklere yöneldiği , Tobruk'dan Aguila Saleh Issa'yı ön plana çıkartmaya çalıştığı öne sürülüyor

Afrika 21.05.2020, 11:08 21.05.2020, 15:36
Rusya gözünü Hafter'den Akile Salih'e mi çevirdi?

Suriye'de muhalif güçler ve Esed rejim güçleri arasındaki çatışmalar ateşkesle azalırken, Libya'da hareketlenme başladı.

Türkiye, Suriye'deki muhaliflerin bir bölümünü ve Libya'da Birleşmiş Milletler'in tanıdığı Ulusal Mutabakat Hükümeti'ni destekliyor. Rusya ise Suriye'de Beşar Esed yönetimine, Libya'daysa ülkenin doğusunda hakim olan Darbeci General Halife Hafter'e destek veriyor

Ankara ve Moskova kısa süre önce Suriye'de bir ateşkes anlaşmasına vardı. Ancak Hafter güçlerinin bir yıldan uzun süredir Trablus'u ele geçirmeye çalıştığı Libya'da çatışmalar sürüyor.

Fransız haber ajansı AFP, son dönemde Esed ve Hafter arasındaki yakınlaşmanın, iki çatışma arasındaki örtüşmeyi gösterdiğini ifade ediyor.

Rusya'nın Libya'da Hafter'e desteğini azaltarak diğer politik seçeneklere yöneldiği , Tobruk'dan Aguila Saleh Issa'yı (Akile Salih İsa) ön plana çıkartmaya çalıştığı öne sürülüyor

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey  Lavrov  28 Nisan'da düzenlediği basın toplantısında, “Hafter ile konuşmayı reddeden Uluslararası meşru hükümet lider Fayiz Mustafa es Serrac'ın son bildirisini onaylamadık. Hafter'in artık Libya halkının nasıl yaşayacağına tek başına karar vereceği açıklamasını da onaylamıyoruz. Her iki şekilde de kalıcı bir uzlaşmaya elverişli değildir. ” demişti.

Aynı zamanda, Rusya dışişleri bakanı Saleh'in girişimlerinin Moskova'nın desteğini aldığını açıkça vurguladı. Lavrov, Hafter'in adımlarının aksine, Akile Salih'in Libya barış sürecine ivme kazandıklarına inandığını belirtti. 

Lavrov, Salih'in "Libya'nın üç kilit bölgesini eşit olarak temsil edecek ortak hükümet organlarının kurulmasını amaçlayan" bir ulusal diyalog çağrısında bulunduğunu söyledi. Dışişleri bakanı, “Dış aktörler bu yaklaşımları her şekilde desteklemeli” diyerek, Libyalıların karşılıklı olarak kabul edilebilir yaklaşımları kendileri tanımlamalarına izin vermenin önemini vurguladı.

Hafter'in hataları sonrası Moskova ihtiyatlı

Darbeci Komutan Hafter'in Trablusgarp'ı ele geçirme operasyonlarındaki aksiliklerin ortasında Kremlin davranışlarında giderek daha fazla ihtiyatlı davranıyor ve bu da Rusya'nın Libya'da daha güvenilir başka figürler bulmaya çalışmasıyla sonuçlanıyor. Salih muhtemelen bu tür adaylar listesinde. Bununla birlikte, eğer varsa, sivil toplum kuruluşlarının kendisiyle nasıl çalıştığı ya da bunların hepsinin Rusya Dışişleri Bakanlığı'nı temsil eden danışmanlar tarafından yapılıp yapılmadığı hala belirsizdir. Saleh ile çalışan uzmanların şu anda Thani liderliğindeki geçici hükümete aynı hizmetleri sağladığı göz ardı edilemez. Özellikle muhtemel bir aday, kendisini Thani'nin Rusya'daki hükümetinin temsilcisi olarak konumlandıran Uluslararası Ortaklık ve İşbirliği Merkezi (CIPBC) Başkanı Stanislav Kudryashov başkanlığındaki Libya İş Danışma Konseyi'dir.  

Bu arada, Ulusal Değerleri Koruma Vakfı - yani Wagner Grubu patronu Yevgeny Prigozhin ile bağlantılı olanlar gibi organizasyonların  Saif al-Islam Gahdafi'yi (eski Libyalı lider Muammer Kaddafi'nin oğlu) hissetmeye çalıştığı bildirildi .

Hafter'e olası bir alternatif ya da halefi olarak önerebilir. Son olarak, Lev Dengov başkanlığında ve Dışişleri Bakanlığı ve Devlet Duması altında yer alan Libya içi bir yerleşim için Rusya Temas Grubu, Sarraj (Serrac) liderliğindeki Ulusal Anlaşma Hükümeti ve batı Libya'daki siyasi örgütlerin çıkarlarını desteklemektedir.

Rusya'nın Libya özel temsilcisi Lev Dengov Rusya'nın Libya masasının diğer aktörlerinden.

Kaynak: BBC, al-monitor, www.dunyabulteni.net

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?