banner15

Rusya Sudan'a askeri üs kurabilir

Sudan Devlet Başkanı, "Soçi'de Putin'le Kızıldeniz'e askeri üs kurma konusunu ele aldık" açıklamasında bulundu

Rusya Sudan'a askeri üs kurabilir

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Sudan Devlet Başkanı Ömer Beşir, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Savunma Bakanı Sergey Şoygu'yla Soçi'de yaptıkları görüşmede Kızıldeniz'e askeri üs kurulmasını konuştuklarını söyledi.

Beşir, perşembe günü resmi ziyaret için geldiği Soçi'de Putin ve Şoygu'yla görüştü.

Sputnik'e verdiği demeçte Rus yönetimiyle Kızıldeniz'e askeri üs kurulmasının istişare edilip edilmediği sorusunu yanıtlayan Beşir, "Evet, önce Rusya Devlet Başkanı ile, sonra da Savunma Bakanı Şoygu'yla" dedi.

Beşir, Putin'le görüşmesinde ABD'yi diğer ülkelerin iç işlerine müdahale etmekle suçlayarak "Suriye'de bu nedenle bir felaket yaşandı. Sudan'ın da iki devlet olarak bölünmesi ABD yüzündendir. Bu nedenle ABD'nin saldırgan eylemlerinden korunmaya ihtiyacımız var. Rusya ile bazı alanlarda işbirliği yapmak istiyoruz" ifadelerini kullanmıştı.

Beşir, Rusya ve Sudan arasındaki savunma işbirliğinden de bahsetti. Sudan'ın halen Sovyet döneminde üretilen hava savunma sistemlerini kullandığını kaydeden Beşir, Rusya'dan Su-30 ve Su-35 savaş uçaklarıyla S-300 hava savunma sistemleri almak istediklerini söyledi. Beşir, "Sudan, diğer ülkelere saldırma niyetinde değil, ülkemizi korumak istiyoruz" diye ekledi.

Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2017, 12:39
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35