banner15

Rusya'dan Nijer'e askeri destek

Rusya'nın Niamey Büyükelçisi , Rusya'nın Suriye'de IŞİD'e yönelik yaptığı operasyonların benzerinin Boko Haram örgütünü ortadan kaldırmak için de Nijer'le işbirliği içinde olması gerektiğini bildirdi.

Rusya'dan Nijer'e askeri destek

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rusya'nın Niamey Büyükelçisi Alexi Doulyan, Boko Haram örgütünü ortadan kaldırmak için Rusya ile Nijer'in işbirliği içinde olması gerektiğini bildirdi.

Nijer'in başkenti Niamey'de Devlet Başkanı Mahamadou Issoufou ile görüşmesinin ardından açıklama yapan Doulyan, ülke olarak örgüte karşı komşu ülkelerle mücadele veren Nijer'in yanında olduklarını belirterek "Boko Haram'ın ortadan kaldırılması için güçlerin birleştirilmesi gerekiyor" dedi.

IŞİD'e yönelik Suriye'de benzer bir mücadele verdiklerini ifade eden Doulyan, örgütün Afrika'ya kadar uzanmaya ve güvensizlik ortamını yerleştirmeye çalıştığını söyledi.

Söz konusu örgütlere karşı güçlerin birleştirilmesi ve işbirliğinin geliştirilmesi konusunda Issoufou ile anlaşma sağladıklarını belirten Doulyan, iki ülke arasındaki ilişkilerin güçlendiğini vurguladı.

Barışı ve güvenliği sağlamak amacıyla Nijer ile ilişkilerini geliştirdiklerini kaydeden Rus diplomat, bu işbirliğinin iki ülkenin karşılıklı çıkarlarına cevap verdiğini söyledi.

Çad, Nijer, Nijerya, Kamerun ve Benin, Boko Haram ile mücadele kapsamında "Ortak Çok Uluslu Müdahale Gücü" oluşturmuştu. Müdahale gücünün göreve başladığında, Boko Haram ile silahlı grupların saldırılarına maruz kalan bölgelerde güvenliğin, istikrarın ve insani yardımın sağlanması için çalışması planlanıyor.

Müdahale gücünün operasyonlara başlaması için BM'de oylama yapılması bekleniyor.

Güncelleme Tarihi: 27 Ekim 2015, 16:22
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35