banner39

banner35

Rusya'dan Ruanda'ya nükleer hamle

Ruanda'nın, Rusya'nın yardımıyla nükleer reaktörler inşa etme planları, ülkede sert bir muhalefetle karşı karşıya kaldı.

Afrika 29.11.2020, 12:22 29.11.2020, 13:22
Rusya'dan Ruanda'ya nükleer hamle

Afrika ülkesi Ruanda, Rusya'nın yardımı ile bir nükleer santral inşa etmek istiyor, ancak bu durum muhalefet tarafından sert karşılanıyor. Milletvekili ve Demokratik Yeşil Parti üyesi Frank Habineza, nükleer enerjinin ülkeye yarardan çok zarar verebileceği konusunda uyararak, "Bir nükleer enerji santralinin yakınında yaşamak, patlayabilen ve ulusa ve komşu ülkelere can ve mal kaybına neden olabilecek bir nükleer bombanın yanında yaşamak gibidir" dedi.

Ayrıca, Ruanda'nın yüksek nüfus yoğunluğu sebebiyle Ruandalıların ve komşularının güvenliğinden ödün vermeden tesisi kuracak yer olmadığını söyledi.

RUANDA İLE RUSYA ANLAŞMA İMZALADI

Rus devlete ait nükleer şirketi Rosatom Global'in santrali 2024 yılına kadar kurmak için geçen yıl bir anlaşmaya varmasının ardından, Ruanda kabinesi, ülkedeki nükleer bilim ve teknoloji faaliyetlerini koordine edecek bir kurum olan Ruanda Atom Enerjisi Kurulu'nun kurulmasını onayladı.

Aralık 2018'de Ruanda ve Rusya, nükleer enerjinin kullanımına ilişkin bir anlaşma için bir yol haritası üzerinde anlaştı.

O zamandan beri Ruanda,  profesyoneller yetiştirdi ve nükleer bilimin çeşitli yönlerinde eğitim için Rusya'ya 50 araştırmacıdan oluşan bir ekip gönderdi.

Geçen yıl Rusya'nın Karadeniz kenti Soçi'de, Ruanda reaktörler, laboratuar kompleksleri ve nükleer tıp merkezlerine ev sahipliği yapank Nükleer Bilim ve Teknoloji Merkezi'ni kurmak için bir anlaşma imzaladı. Anlaşma Haziran ayında Ruanda parlamentosu tarafından onaylandı.

Kaynak: AA

Yorumlar (0)
20
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?