banner39

Sabbahi: Mısır'daki düşünce suçluları serbest kalmalı

16 insan hakları örgütü, işkence ve kötü muameleye maruz kaldıkları belirtilen tutukluların durumlarıyla ilgili acil inceleme başlatılması çağrısında bulunurken, cumhurbaşkanlığına aday olan Sabbahi'den de benzer bir çağrı geldi

Afrika 13.02.2014, 13:34 13.02.2014, 13:34
Sabbahi: Mısır'daki düşünce suçluları serbest kalmalı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi 

Mısır'da cumhurbaşkanlığı adaylığını açıklayan Halk Akımı Platformu Başkanı Sabbahi, ülkede "düşünce suçu" nedeniyle hapse atılan binlerce insan olduğuna dikkat çekerek bu kişilerin serbest bırakılması çağrısında bulundu. Mısır'da seçilmiş devlet başkanı Muhammed Mursi'ye yönelik darbenin ardından binlerce destekçisi çoğunlukla gösterilere katıldıkları için gözaltına alınmış, bazıları ise mahkum edilmişti.

Mısır'da darbe sürecinin önemli aktörlerinden Ulusal Kurtuluş Cephesi'nin (UKC) önde gelen liderleri arasında yer alan Halk Akımı Platformu Başkanı Hamdin Sabbahi, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olması beklenen Savunma Bakanı Abdulfettah es-Sisi'yi "güçlü bir rakip" olarak nitelendirdi. 

2012 yılında yapılan cumhurbaşkanlığı seçiminde 3'üncü olan Sabbahi, aday olacağını tekrarlayarak, "Bu devrimin tamamlanması gerektiğine inanıyorum. Bu nedenle Allah'ın rızası, halkın menfaati doğrultusunda sloganları gerçeğe dönüştürmek için yönetimde olmaya karar verdim" ifadesini kullandı.

Öte yandan, Mısır'da insan hakları örgütleri de, polis merkezleri ve cezaevlerindeki tutuklulara yönelik insan hakları ihlalleriyle ilgili acil inceleme başlatılması çağrısında bulundu. 

16 insan hakları örgütünün ortak imzasıyla yayımlanan açıklamada, son 6 ay zarfında düzenlenen gösteriler ve özellikle Mübarek rejimine son veren 25 Ocak devriminin üçüncü yıldönümü kutlamaları sırasında gözaltına alınanlara yönelik işkence, cinsel taciz ve kötü muamele iddialarının açıklığa kavuşturulması için derhal inceleme başlatılması talep edildi. 

Açıklamada, resmi makamların baskıları nedeniyle işkence ve kötü muameleye maruz kalan kişilerin başlarına gelenleri anlatmaktan çekindikleri ancak bu yöndeki çeşitli vakaların, avukatlar tarafından tespit edildiği belirtildi.

Mısır makamlarının, bağımsız kuruluşların, gözaltındaki kişilerin durumuna yönelik inceleme yapmasına ısrarla engel olduğuna dikkat çekilen açıklamada, işkence ve kötü muameleye maruz kaldıkları ifade edilen bu kişilerin acilen sağlık kontrolünden geçirilmesi ve insan hakları örgütlerinin heyetleri tarafından ziyaretlerine izin verilmesi gerektiği kaydedildi.

banner53
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?