Sahraaltı Afrikası'nda idamlar arttı

Uluslararası Af Örgütü Sahraaltı Afrika bölgesinde idamların arttığını açıkladı. Bölgedeki 5 ülkede 64 kişi idam edildi ancak önceki yıla göre idam cezasına çarptırılanların sayısında az da olsa düşüş var

Sahraaltı Afrikası'nda idamlar arttı

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Uluslararası Af Örgütü, Sahraaltı Afrikası'nda idam cezalarının infazının 2012'den bu yana yüzde 50'den fazla arttığını açıkladı.

Örgütün "2013 yılındaki İdam Cezaları ve İnfazlar" başlıklı raporunda, geçen yıl bölgedeki 5 ülkede 64 kişinin idam edildiği ancak önceki yıla göre idam cezasına çarptırılanların sayısında az da olsa düşüş olduğu belirtildi.

2012'de bölgede 41 kişinin idam edildiğinin belirtildiği raporda, idamlardan yüzde 90'ınından fazlasının Somali, Sudan ve Nijerya'da yapıldığı vurgulandı.

Bölgedeki 19 ülkede geçen yıl 423 kişinin idam cezasına çarptırıldığını, 2012'de ise bu sayının 449 olduğu kaydedildi. 

Bazı ülkelerde idam cezasının kaldırılması yolunda atılan adımları memnuniyetle karşılayan Uluslararası Af Örgütü, Benin, Gana, Liberya ve Sierra Leone'de anayasada değişiklik sürecinin başladığına dikkati çekti.

Örgüt ayrıca, Kongo ve Orta Afrika Cumhuriyeti'nin BM İnsan Hakları Konseyi'nin idam cezasının sona erdirilmesine yönelik taleplerini kabul ettiğini de vurguladı.

Bölgede idam cezasını uygulayan ülkelerde bu cezanın çoğunlukla cinayet suçuna verildiğini belirten örgüt, Kenya, Nijerya ve Sudan'da silahlı soygun, Somali'de ise tecavüz suçlularının idama mahkum edildiği örneğini verdi.

Güncelleme Tarihi: 28 Mart 2014, 11:27
banner53
YORUM EKLE

banner39