banner15

Sahraaltı'nın en büyük camisi açıldı

Sahraaltı Afrikası'nın ve Güney Afrika'nın en büyük camisi olan Nizamiye Külleyesi'nin açılışı bugün yapıldı. Açılışı Güney Afrika Cumhurbaşkanı yaptı

Sahraaltı'nın en büyük camisi açıldı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Güney Afrika Devlet Başkanı Jacob Zuma, Johannesburg şehrinde inşa edilen Nizamiye Külliyesi'nin açılışını yaptı. Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ve Güney Afrika Ekonomik Kalkınma Bakanı İbrahim Patel açılışta Zuma'ya eşlik etti.

Açılışa Nizamiye'nin yer aldığı Gauteng eyaletinin Başbakanı Nomvula Mokonyane, Turizm Bakan Yardımcısı Tokozile Xasa gibi birçok Afrikalı siyasetçi ve bürokrat katıldı.

Zafer Çağlayan açılışta yaptığı konuşmada, "Üç yıl önce 1 Ekim 2009'da besmeleler, dualarla temeli atılan Nizamiye'nin açılışını gerçekleştirmekten buyuk mutluluk duyuyorum. Burası Johannesburg, Afrika'nın kalbi, böyle hoşgörü ve diyaloğun merkezi olan yerde böyle bir sanat eseri görmek çok mutluluk verici. Şu anda binlerce kilometre ötede kendi evimizde gibiyiz. Gözlerimiz adeta, Selimiye Camii'nin huzurundaymışız gibi doluyor. Aynı heyecanı yaşıyoruz. Bu görkemli yapıya bakan herkes benimle aynı duyguları paylaşıyor." dedi.

Nizamülmülk'ün 1071'de Türklere Anadolu'nun kapısını açan Alparslan'a vezirlik etmiş bir şahsiyet olduğunu hatırlatan Çağlayan, "Tüm dünyaya Ömer Hayyam, Gazali, İbn Rüşd gibi insanları yetiştirmiştir, onun adıyla anılan bu medrese de aynı görevi görecektir." ifadelerini kullandı. Çağlayan, bu medreseyi yapan ve dünyanın en ucra köşelerinde Türkiye'nin adeta daimi elçiliğini yapan gönüllülere teşekkür etti.

Ekonomik Kalkınma Bakanı İbrahim Patel ise Osmanlı'nın 150 yıl önce Ebubekir Efendi'yi Güney Afrika'ya gönderdiğini, şimdi de hayırsever Ali Katırcıoğlu'nun aynı vazifeyi yaptığını söyledi.

Büyük alkışlarla kürsüye gelen Devlet Başkanı Jacob Zuma "Bu önemli eserin açılışını yapmaktan büyük gurur duyuyorum. Türkiye'den bu açılışa gelen bütün misafirlere hoşgeldiniz diyorum." dedi. Dün Türkiye'nin yeni atanan büyükelçisinin güven mektubunu kabul ettiklerini ifade eden Zuma, "Diplomatik ilişkilerin yanında bu eser ekonomik ve kültürel ilişkilerimizin gelişmesinin sembolü olacaktır." ifadelerini kullandı.

İki ülke arasında ticaret hacminin 2011'de 7 milyar dolara ulaştığını hatırlatan Zuma, 2010'dan 2011'e ticaretin yüzde 44 oranında arttığını belirterek, "Eğitim, ticaret, sağlık alanında Türkiye'yi örnek alıyoruz. G20'de Türkiye ile beraberiz. BM Güvenlik Konseyi geçici üyeliği yapan Türkiye her zaman Afrika'nın yanında olmuştur." şeklinde konuştu.

Açılış sonunda duygulu bir konuşma yapan Nizamiye Külliyesi banisi Ali Katırcıoğlu Zafer Çağlayan'a ve Jacob Zuma'ya hediye takdim etti.

 

Güncelleme Tarihi: 04 Ekim 2012, 16:47
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35