banner39

banner35

Sarkozy'e Libya eleştirisi

Avrupalı liderler, Paris yönetiminin, Muammer Kaddafi rejimine karşı birlikte hareket etme çabalarına darbe vurduğu görüşünde

Afrika 11.03.2011, 15:09 11.03.2011, 15:09
Sarkozy'e Libya eleştirisi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Libya’daki muhalifleri diplomatik olarak tanıyan Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, diğer Avrupalı liderler tarafından sert şekilde eleştirildi. Liderler, Paris yönetiminin, Muammer Kaddafi rejimine karşı birlikte hareket etme çabalarına darbe vurduğu görüşünde.

Fransa, dün Libya’daki muhalifler tarafından kurulan konseyi tanıdıklarını ve bu yönetimle karşılıklı olarak büyükelçi atayacaklarını açıklamıştı. Brüksel’deki AB zirvesine katılan diğer ülkeler ise büyükelçilerin hükümetler değil ülkeler nezdinde atanabileceğini savunuyor.

Fransa lideri Sarkozy, zirve öncesinde yaptığı açıklamada, Kaddafi’ye yönelik hava saldırılarının ancak halkına karşı kimyasal silah ya da hava saldırısı düzenlerse yapılabileceğini söyledi. Sakozy, bunun için BM ve Arap Birliği’nin onayı ve tanımayı düşündükleri Libyalı muhaliflerin talebinin şart olduğunu dile getirdi.

Fransa’yı hedef alan Hollanda Başbakanı Mark Rutte, “Öne atılıp ‘geçici hükümeti tanıyacağım’ demek Libya’ya hiçbir çözüm getirmek. Fransa’nın girişimini çılgınca buluyorum.” dedi.
İsveç Başbakanı Fredrik Reinfeldt ise muhaliflerle diyalog önerisini destekleyebileceklerini fakat tanıma kararına karşı olduklarını söyledi.

AB liderleri, amaçlarının Kaddafi rejimi üzerinde baskıyı artırmak ve ülkede insani bir kriz çıkmasının önüne geçmek olduğunu vurguladı. Görüşmede, ABD’nin katılmayacağını açıkladığı, ‘uçuşa yasak bölge’ seçeneği de masada.

İngiltere Başbakanı David Cameron, Avrupa ülkelerinin siyasi iradesini ortaya koyarak, Kaddafi’nin gitmesi gerektiği konusunda net davranmasının önemli olduğunu söyledi. Cameron, Kaddafi rejimi gayrimeşru ilan etti.

AB Komisyonu Başkanı José Manuel Barroso, Libya’daki problemin Kaddafi olduğunu öne sürerek, “Onun gitmesi için her türlü seçeneği, uluslararası kanunlara sadık kalarak ve bölgedeki müttefik ve ortaklarımızla yakın çalışma içerisinde araştıracağız.” dedi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel de Kaddafi’nin derhal çekilmesini isteyerek, “Kendi halkına savaş açan biri AB ile müzakerede bulunamaz.” ifadelerini kullandı.

Almanya Savunma Bakanı Thomas de Maiziere ise ‘uçuşa yasak bölge’ kararı için önce Arap Birliği’nin tavrını beklemek gerektiğini savundu. De Maiziere, Libya’daki mevcut durumun NATO müdahalesine meşruiyet kazandırmayacağını vurguladı.

Yorumlar (0)
28
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?