banner39

Şebab lideri İHA ile vuruldu

Pentagon, Somali'deki Eş Şebab'ın liderlerinden Adan Garar'ın insansız hava aracıyla düzenlenen saldırıda öldürüldüğünü bildirdi

Afrika 19.03.2015, 11:08 19.03.2015, 11:28
Şebab lideri İHA ile vuruldu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, Eş Şebab'ın liderlerinden Adan Garar'ın Hellfire füzeleri bulunan bir insansız hava aracıyla vurulduğunu açıkladı. Garar'ın Somali'nin başkenti Mogadişu'nun 240 kilometre batısındaki Dinsoor kasabasının yakınlarında öldürüldüğü kaydedildi.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre, Pentagon'dan yapılan açıklamada Garar'ın öldürülmesiyle "Somali'deki Eş Şebab örgütüne büyük bir darbe daha vurduğu" belirtildi. Pentagon'un açıklamasından birkaç saat önceyse Eş Şebab'ın kuzeybatı Kenya'da düzenlediği saldırıda dört kişi öldü.

ALIŞVERİŞ MERKEZİ KATLİAMI ŞÜPHELİLERİNDEN

Garar, 2013'te 67 kişinin öldüğü Kenya'daki Westgate Alışveriş Merkezi saldırısının şüphelilerinden biriydi. ABD, Garar'ın "ABD vatandaşlarını ve çıkarlarını hedefleyen" faaliyetlere liderlik ettiğine inanıyor.

Pentagon'a göre Garar, örgütün güvenlik ve istihbarat kanadındaydı ve "Eş Şebab'ın dış operasyonlarını koordine etmekle sorumlu önemli bir örgüt üyesiydi."

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?