Şebab'a karşı yeni ittifak

Somali ve Puntland hükümeti, Şebab hareketine karşı birleşti

Şebab'a karşı yeni ittifak

Somali İçişleri ve Ulusal Güvenlik Bakanı Abdulkerim Hüseyin Culid ve özerk Puntland Eyalet Başbakanı Ahmed Feruli'nin, Şebab hareketinin saldırılarını engellemeyi öngören ''güvenlik anlaşması'' görüşmeleri için bir araya geldiği bildirildi.

Somali İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Culid ve Feruli arasındaki görüşmelerde, Puntland bölgesindeki güvenlik durumu ve Mogadişu hükümeti ile Puntland hükümeti arasındaki güvenlik anlaşmasının geliştirilmesi konularının ele alındığı belirtildi.

Açıklamada, tarafların, ülkede sivil halkı ve önde gelen şahsiyetleri hedef alan suikastların soruşturulması amacıyla karşılıklı güvenlik planı sunduğu ifade edildi.

Öte yandan, Somali İçişleri ve Ulusal Güvenlik Bakanı Culid'in, beraberindeki heyetle Puntland'ın başkenti Garowe'de uğradığı suikast sonucu hayatını kaybeden kanaat önderlerinden Şeyh Abdulkadir Nur Farih'in cenaze törenine katıldığı kaydedildi.

Puntland Özerk Bölgesi'nde, Somali hükümetinin Şebab örgütünün kilit isimlerinden bazılarını sınır dışı etmesinin ardından şiddet olaylarının arttığı ifade ediliyor. Somali'nin kuzeydoğusundaki Puntland bölgesi, 1998'de tek taraflı bağımsızlığını ilan etmişti.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 17 Şubat 2013, 14:09
banner53
YORUM EKLE

banner39