banner39

Senegal, Tahran'a elçisini geri yolladı

İran ile Senegal arasında yasadışı silah satışı gerginliği sonrası başlayan diplomatik kriz, Abdullah Gül'ün de çabalarıyla, çözüldü

Afrika 21.01.2011, 16:49 21.01.2011, 17:02
Senegal, Tahran'a elçisini geri yolladı

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Senegal'in, ekim ayında Nijerya'da inşaat konteynerlerinde gizlenmiş çok sayıda silahın ele geçirilmesine ilişkin olarak istişarelerde bulunmak üzere geri çağrılan Tahran Büyükelçisi görevine döndü.

Senegal devlet başkanı Abulaye Wade'nin büyükelçiyi geri gönderme kararının, İran dışişleri bakanı Ali Ekber Selahi'nin ülkeye ziyaretinin hemen ardından gelmesine dikkat çekildi. İki ülke arasında normalleşme sürecinde cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün önemli rol oynadığı da ifade edildi.

Salihi'nin ziyaretinde, İran ile Senegal arasında 200 milyon dolarlık ekonomik işbirliği anlaşması imzalanmıştı.

Nijerya'nın en büyük limanı Lagos'da 26 Ekim tarihinde 13 adet konteynerde gizlenmiş çok sayıdaroket, havan topu ve tüfek mermisi ele geçirilmişti. İran'ı suçlayan yetkililer, silahların komşu ülke Gambiya'ya sevk edilmek üzere gönderildiğini iddia etmişti.

Silahların, direnişçilerin 1983 yılından bu yana hükümete karşı faaliyet yürüttüğü güney Casamance bölgesine gönderilmek istenmiş olabileceğini öne sürülmüş, İrankendisine yönelik tüm iddiaları reddetmişti.

banner53
Yorumlar (0)
19
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?