banner15

Senegal'de minaresinde çan olan cami: Ulu Cami

Senegal'in eski başkenti St. Louis kentindeki Ulu Cami'nin minaresindeki çan görenleri hayrete düşürüyor.

Senegal'de minaresinde çan olan cami: Ulu Cami

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Adını Fransa kralı 4. Louis'den alan Senegal'in eski başkenti St. Louis kenti, Fransızların izini en fazla taşıyan şehir olarak öne çıkıyor.

Sömürge döneminde 3 yüzyıl başkentlik yapan kentin ada üzerindeki eski yerleşim yerinin tamamı 2000 yılından bu yana UNESCO koruması altında. Her yıl yüzbinlerce turisti ağırlayan kentte en dikkat çeken yapılardan biri ise adayı ana karaya bağlayan Faidherbe Köprüsü. 1865 yılında dubalı olarak inşa edilen bu yapı, 32 yıl sonra yerini metal köprüye bırakıyor.

Senegal nehri üzerinde 1847'de inşa edilen ve kentin simgelerinden biri olarak görülen tarihi caminin minaresindeki çan, dönemin Fransız sömürge valisinin emriyle minareye takılıyor.

Camiye yakın bir yerde yaşayan ve ezan sesinden rahatsız olan sömürge valisinin isteği üzerine 1850'lerden itibaren adada namaz vakitleri çan sesiyle haber veriliyor. Sömürge yönetimi, caminin inşasında kendi eğittiği ustaları çalıştırarak İslam mimarisinden uzak bir caminin kentte yükselmesini sağlıyor.

Kare şeklindeki minareleri, pencereleri ve ön verandasındaki kemerleriyle ilk bakışta bir kilise izlenimi veren cami, Fransız sömürgecilerin Müslüman bölge halkı üzerinde etkisi bulunan kanaat önderleriyle iyi geçinmesi için yaptırılıyor.

Güncelleme Tarihi: 09 Haziran 2018, 16:11
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48