banner39

Serrac ve Selame, Libya Konferansı'nı ve ateşkesi görüştü

Libya'nın meşru yönetimi Ulusal Mutabakat Hükümeti Başbakanı Fayiz es-Serrac ve Birleşmiş Milletler Libya Özel Temsilcisi Gassan Selame, bir araya gelerek Berlin'de 19 Ocak'ta yapılacak Libya Konferansı'nı ve ateşkesi görüştü.

Afrika 16.01.2020, 08:55
Serrac ve Selame, Libya Konferansı'nı ve ateşkesi görüştü

Libya'nın uluslararası tanınırlığa sahip meşru temsilcisi Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başkanlık Konseyi Basın Ofisi'nin Facebook sayfasında yer alan açıklamaya göre, UMH Başbakanı Serrac, Birleşmiş Milletler (BM) Libya Özel Temsilcisi Selame ve Yardımcısı Stephanie Williams ile başkent Trablus'ta bir araya geldi.

Görüşmede Libya krizine barışçıl bir çözüm bulmak için Berlin'de düzenlenecek konferansla ilgili istişareler ele alındı.

Serrac, Selame ve Williams'ın görüşmesinde Libya'daki son durum ve ateşkes süreci değerlendirildi.

Selame, Berlin Zirvesi'nden umutlu

BM Libya Destek Misyonu'nun Facebook sayfasından yapılan açıklamaya göre, Selame ve Yardımcısı Stephanie Williams, başkent Trablus'un güneyindeki Bin Aşur bölgesinde iç göçmenler için oluşturulan barınma merkezini ziyaret etti.

Ziyarette, Selame ve Williams Trablus'taki çatışmalar nedeniyle evlerini terk etmek zorunda kalan iç göçmenlerin sorunlarını dinledi.

Selame ziyaret sırasında, Berlin Zirvesi'nin Libya'da nihai ateşkese varılması konusunda başarılı olacağından umutlu olduğunu vurguladı.

Almanya, Libya krizinde siyasi çözüme varılması için uluslararası bir konferans düzenlemeye çalışıyor. Bu bağlamda Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas dün, Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başbakanı Fayiz es-Serrac'ı resmi olarak toplantıya katılmaya davet etmişti.

Moskova'daki Libya krizi görüşmeleri

Türk ve Rus heyetler ile Libya'daki taraflar arasında 13 Ocak'ta Moskova'da görüşmeler gerçekleştirilmişti.

Görüşmede Türk heyeti, UMH'ye eşlik ederken Rus heyeti ise Libya’daki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter ve Tobruk merkezli Temsilciler Meclisi'nin Başkanı Akile Salih'i ikna etmeye çalışmıştı.

Ancak Hafter, uzun uğraşlar neticesinde oluşturulan anlaşma metnini imzalamamış ve önceki gün sabah saatlerinde Moskova'yı terk etmişti.

Kaynak: AA

banner53
Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?