banner15

Sicilya Kanalı'nda göçmen teknesi battı: 30 ölü

Libya'dan İtalya'ya giden göçmen teknesi Sicilya Kanalı'nda alabora oldu. ilk belirlemelere göre 30 sığınmacının cesedine rastlandı

Sicilya Kanalı'nda göçmen teknesi battı: 30 ölü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İçinde yaklaşık 562 kişinin bulunduğu 120 kişilik tekne Libya'dan İtalya'ya giderken Sicilya Kanalı'nda ters döndü.

Çoğunlukla Mali ve Nijerya'dan yaklaşık göçmenleri taşıyan tekne, Salı günü devrilmiş şekilde kurtarma gemisi tarafından tespit edildi. İlk yardım kurtarma çalışmalarının ardından 30 kişinin cesedi bulundu.

Avrupa'ya gitmek için Akdeniz'e açılan göçmen teknesi İtalyan donanma gemisinin hemen yakınında battı. Helikopterin de rol aldığı kurtarma operasyonunda yüzlerce göçmen sağ olarak sudan çıkmayı başardı.

Kuzey Afrika'dan İtalya'ya gitmekte olan ve yaklaşık 562 göçmeni taşıyan tekne Sicilya Kanalı'nda ters döndü. Batan teknedeki göçmenlere yakınlarda devriye görevinde bulunan İtalyan Deniz Kuvvetlerine bağlı Bettica gemisi müdahale etti. 

İtalyan Deniz Kuvvetleri'nden yapılan açıklamaya göre, teknenin aşırı dolu olması nedeniyle ters dönmüş olduğu tahmin ediliyor. Açıklamada teknenin yakınlarında devriye görevi yapan Bettica gemisinin denize düşen çok sayıda göçmeni can yelekleri atarak kurtardığı ifade edilirken, bölgeye yakın Bergamini gemisinin de kurtarma operasyonuna katıldığı ve helikopter ve diğer deniz araçlarıyla destek verdiği bildirildi.

Kurtarma operasyonunun devam ederken daha fazla ceset bulunmasından endişe ediliyor. Bu arada İtalya'ya ya son 48 saat içinde 3000'den fazla göçmenin geldiği belirtiliyor.

Uluslararası Göç Örgütü'ne göre, bu yıl şimdiye kadar bin 370'in üzerinde göçmen akdenizde hayatını kaybetti.

 

Güncelleme Tarihi: 26 Mayıs 2016, 16:03
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48