Silahlar İsrail'den Dahlan'a, ondan Kaddafi'ye!

Arap basınında yer alan iddiaya göre, bir İsrail şirketi El Fetih'in eski üst düzet yöneticisi Muhammed Dahlan aracılığı ile Kaddafi'ye silah satıyor.

Silahlar İsrail'den Dahlan'a, ondan Kaddafi'ye!

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

El Fetih hareketinin eski üst düzey üyelerinden, Gazze'deki insan hakları ihllalleri ve İsraille işbirliği ile bilinen Muhammed Dahlan'ın, Libya lideri Muammer Kaddafi'ye bir İsrailli şirket için aracılık ederek, gizlice silah temin ettiğini öne sürdü. Arap basını, Dahlan'la birlikte adı verilmeyen bir Filistinlinin de gizli silah satışı içine karıştığı bu iddiaları, Libya muhalefetinden Ömer Hadravi'ye dayandırıldı.

Hadravi, Cezayir'de yayımlanan bir gazeteye telefonla yaptığı açıklamada, "Kaddafi'ye uluslararası alanda yasaklanmış silahların temin edilmesini öngören anlaşmanın arkasında, eski El Fetih lideri Dahlan var" dedi . Hadravi'nin iddiasına göre, Dahlan, Yunanistan'dan bir gemi dolusu silahı Libya'nin Tripoli limanına getirdi. Libya'daki isyancılar ise bu gemideki bazı silahları ele geçirdi.

"Kaddafi, kendini İsrail karşıtı gibi gösteriyor, ama gerçekte, Dahlan aracılığıyla güçlü bağları var" iddiasında da bulunan Hadravi, hem Hamas hareketinin hem de El Fetih'in Dahlan'ı bir silah kaçakçılığı ağının içinde bulunmak ve israil'le işbirliği yapmakla suçladığına işaret etti.

EL FETİH İDDİALARI ARAŞTIRIYOR

El Fetih Merkez Komitesi ise, Filistin basınında geniş yer bulan haberler üzerine, iddialarla ilgili araştırma başlattı. Merkez Komite sözcüsü, bu tür faaliyetlerin El Fetih'in prensipleri ile bağdaşmadığını, Filistin halkının çıkarlarına da aykırı olduğunu belirtti.

Filistin liderliğinin, Arap dünyasının içişlerine karışmama kararlılığında olduğunu söyleyen sözcü, Dahlan'ın Komite toplantılarından uzaklaştırıldığını ve hakkındaki diğer iddialar nedeniyle soruşturma altında bulunduğunu da hatırlattı.

BİR DE YALANLAMA GELDİ

Merkez Komite üyelerinden Cemal Muheysin ise, Dahlan hakkındaki son iddiayla ilgili araştırma yapıldığını yalanladı. Muheysin, El Fetih'in basın yayın organlarında yer alan söylentilerle ilgilenmediğini belirterek, bu son iddianın da El Cezire televizyonunun, El Fetih hareketine karşı başlattığı kampanyanın bir parçası olduğunu ileri sürdü.

Muheysin, iddianın çok büyük ihtimalle doğru olmadığını belirtirken, Libya'nın çok büyük silah stoklarına sahip olduğunu ve yeni silah teminine ihtiyacı bulunmadığını dile getirdi.

Muhammed Dahlan da söz konusu iddiaları yalanlıyor.

 

Güncelleme Tarihi: 07 Nisan 2011, 07:37
banner53
YORUM EKLE

banner39