banner39

Silahların gölgesinde Sirte'den kaçış

Libya'da iki günlük ateşkes sona erdi... Sirte ve Beni Velid de çatışmalar yeniden başlarken; halk yollarda uzun kuyruklar oluşturdu

Afrika 03.10.2011, 11:21 03.10.2011, 12:03
Silahların gölgesinde Sirte'den kaçış

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Libya'da savaşın en şiddetli cephelerinden Sirte'deki geçici ateşkes sona erdi.

Sirte, Sabha ve Beni Velid en şiddetli çatışmaların yaşandığı cepheler. Kaddafi'nin de bu kentlerden birinde saklandığı düşünülüyor.

Çatışmalar tekrar başlarken; Libya'da Kaddafi'ye bağlı güçler direniyor.... İki ateş arasında kalan halk ise zor günler yaşıyor.

İlaç ve tıbbi ekipman yetersizliği de yardım kuruluşlarının da çalışamaz hale gelmesine neden oluyor.

SİRTE'DE DURUM 'KORKUNÇ'

Uluslararası Kızılhaç Komitesi yetkilisi Hichem Chadraui, Libya'nın Sirte kentindeki durumun "korkunç" olduğunu söyledi.

Sirte'de incelemelerde bulunan Chadraui, AFP'ye yaptığı açıklamada, heyet olarak ziyaret ettikleri bazı hastanelerde oksijen dahi bulunmadığını, jeneratörleri çalıştıracak yakıt kalmadığını belirtti.

Ziyaretleri sırasında bulundukları bir hastanenin defalarca kurşunların hedefi olduğunu anlatan Chadraui, bu hastanenin su deposunun daha önce vurulduğunu, dolayısıyla hastaneye suyun tankerlerle ulaştırılmak zorunda olduğunu kaydetti.

Son olarak, muhalif güçlerin, firari lider Muammer Kaddafi'nin doğum yeri olan Sirte'yi tamamen kuşatma altına aldığı bildirilmişti.

HALK KENTİ TERK EDİYOR

Araçlarını alabildikleri kadar eşya ile doldurup yola çıkan kent sakinleri, Sirte'den çıkış noktalarında uzun kuyruklar oluşturuyor. Geçici yönetime bağlı güçler, sivillere kenti terk etme şansı vermek için ilan ettikleri ateşkesi sürdürdüklerini, bunun ardından nihai saldırının geleceğini söylüyor. Kent sakinlerinden Ahmet Hüseyin, bombardıman yüzünden evlerinden çıkamadıklarını söylüyor.

Ali adında bir Sirteli de NATO'nun rastgele bombardıman yaptığını ve sık sık sivil binaları vurduğunu kaydediyor.

NATO, Kaddafi'ye sadık savaşçıların meskûn alanlarda üslendiğini, halkın bu şekilde tehlikeye atıldığını kaydetti. Gerek NATO Sözcüsü gerekse Kızılhaç yetkilileri, bölgede içme suyu, gıda ve ilacın hızla azaldığını kaydetti. Uluslararası yetkililer, yaklaşık 200 bin sivilin Sirte ve Beni Velid'deki çatışmaların ortasında kaldığını, durumlarının endişe verici olduğunu söylüyor.

Özellikle su sıkıntısının bulaşıcı hastalıkların artmasına yol açtığı haber veriliyor.

Kent sakinlerinden Saraç el Tuveyş Sirte'yi terkederken durumlarını "Yiyecek yok, elektrik yok. Sırf ekmek yiyorduk" sözleri ile özetledi.

Geçici yönetime bağlı komutanlar NATO'dan kendilerine daha fazla hava desteği verilmesini isterken; NATO sözcüleri operasyonların hız kesmediğini, ittifaka ait uçakların son günlerde günde 100'er sorti yaptığını söyledi.

İKİ GÜNLÜK ATEŞKES SONA ERDİ

Sivillerin tahliyesi ve yaralıların tedavisi için silahlar Sirte'de 2 günlüğüne susmuştu. Ancak Pazar akşamı NATO uçakları tekrar bombardımana başladı.

Milli Geçiş Konseyi'nin askerleri de tüm güçleriyle Kaddafi'nin kalan son cephelerine yükleniyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?