Somali konferansından eş-Şebab çıktı!

Uluslararası Somali Konferansı'nın sonuç bildirisinde, Somali'nin, önemli gelişmeler kaydettiği ancak Eş-şebab'ın barış ve güvenliği tehdit ettiği belirtildi. Türkiye'yi temsilen katılan Davutoğlu, konferansların Londra, İstanbul ya da New York'da değil, başkent Mogadişu'da yapılması gerektiğini vurguladı.

Somali konferansından eş-Şebab çıktı!

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İngiltere'nin başkenti Londra'da yapılan Uluslararası Somali Konferansı'nın sonuç bildirisinde, Somali'nin, önemli gelişmeler kaydettiği ancak Eş-şebab'ın barış ve güvenliği tehdit ettiği vurgulandı.

Türkiye'yi Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun temsil ettiği, 50'den fazla ülkeden devlet ve hükümet yetkilisinin katıldığı konferansın sonunda yayımlanan sonuç bildirisinde, Somali'nin "önemli gelişmeler kaydettiği"ne yer verildi.

Somali kıyısı boyunca korsan saldırıların sayısının büyük oranda azaldığına ve açlığın gerilediğine işaret edilen bildiride, ülke dışında yaşayanların Somali'ye geri dönmeye başladığı, ekonominin de canlanmakta olduğu kaydedildi.

Bildiride, El Kaide'ye bağlı Eş-şebab örgütünün barış ve güvenlik için tehdit teşkil ettiği değerlendirildi.

İngiltere Dışişleri Bakanlığının tarihi Lancaster House binasında yapılan bir günlük konferansa ayrıca Birleşmiş Milletler, Afrika Birliği, Arap Ligi gibi uluslararası kuruluşlardan temsilcileri de katıldı.

LONDRA'DA YAPILMASIN!

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Uluslararası Somali Konferanslarının, bu ülkenin başkenti Mogadişu'da yapılması gerektiğini söyledi. 

Somali'de ümit ve iyimserlik ortamının devamının önemini vurgulayan Davutoğlu, Somali'de bugün en acil önceliğin kapsamlı ve çok boyutlu stratejinin uygulanması olduğunu belirtti. Davutoğlu bu çerçevede, Cumhurbaşkanı Mahmud'un "altı ayaklı politikasının" uygulanmasının önemine değinerek, "Türkiye olarak, siyasi uzlaşma, Somali güvenlik güçlerinin yeniden inşası ve ekonomik iyileşme ile altyapının oluşturulmasının öncelikler olmasının altını çiziyoruz" diye konuştu. 

Eşşebab'dan temizlenen bölgelerde, yeni yerel yönetimlerin olması gerektiğini söyleyen Davutoğlu, bunun için de ulusal uzlaşmanın önemini vurguladı. Türkiye'nin, Somalili yetkililerle bu ülkedeki asker ve polis güçlerinin geleceği için kapsamlı bir plan hazırladığını kaydeden Davutoğlu, "Ülkem bu amaç için kullanılmak üzere 10 milyon dolar ayırdı" dedi. 
     
Bakan Davutoğlu konuşmasının sonunda, Somali Konferanslarının Londra, İstanbul ya da New York'da değil, Somali'nin başkenti Mogadişu'da yapılması gerektiğini vurguladı. Davutoğlu'nun bu önerisini vurgularken, konuşmasında üç kere "Mogadişu" demesi, konferansın katılımcıları tarafından alkış aldı.

Güncelleme Tarihi: 08 Mayıs 2013, 10:16
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35