Somali liderleri, Somaliland lideri ile ilk kez bir araya geldi

Etiyopya'nın aracılık ettiği Addis Ababa'daki toplantı, Abdullahi Mohamed ve Somaliland lideri Muse Bihi Abdi'nin 2017 yılında göreve başlamasından bu yana yapılan ilk toplantı.

Afrika 13.02.2020, 16:16 13.02.2020, 16:21
Somali liderleri, Somaliland lideri ile ilk kez bir araya geldi

Somali'nin şu anki liderleri ve Somaliland'ın ayrılıkçı toprakları, son kez Etiyopya'nın Nobel Barış Ödülü sahibi başbakanının son diplomatik çabasında bir araya geldi.

Somali cumhurbaşkanlığı sözcüsü Abdinur Mohamed, 11 Şubat Salı günü Associated Press haber ajansıyla yaptığı görüşmede, Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed tarafından Etiyopya'nın başkenti Addis Ababa'da aracılık ettiğini söyledi.

Sözcü, “Kapalı kapılar ardındaydı ve hiçbir tebliğ yayınlanmadı. Buzları kıran biriydi ”dedi.

Etiyopya hükümeti, bir Afrika Birliği toplantısının oturum aralarında gerçekleşen görüşmeler hakkında kamuoyuna açıklama yapmadı.

Somaliland, ülke savaş ağalarının yol açtığı çatışmaya girdiğinde 1991 yılında Somali'den ayrıldı ve Somali'yi güneye saldıran şiddet ve aşırılıkçı saldırıların çok azını gördü. İkisi arasındaki ilişkiler, Somaliland'dan ve Mogadişu'ya bildirilmeyen yarı özerk bir bölgesel devlet olan Puntland'dan gelen birliklerin tartışmalı topraklar üzerinde çatışmasıyla 2018'de yıprantı.

Uluslararası tanınma eksikliğine rağmen, Somaliland kendi bağımsız hükümetini, para birimini ve güvenlik sistemini korumuştur. Ayrıca, 2003 yılından bu yana yaptığı düzenli güç aktarımları ile sonuçlanan demokratik seçimler yapma kabiliyeti nedeniyle övüldü. Yine de , bazı insan hakları ihlallerinin ve siyasi muhalefetin ihlallerinin suçlanmasıyla karşı karşıya kaldı .

Henüz tanınmamış olmasına rağmen, bölgenin göreceli istikrarı, kıyı kenti Berbera'daki ana deniz limanını yönetmek için bir imtiyaz anlaşması imzalayan Etiyopya ve Birleşik Arap Emirlikleri de dahil olmak üzere uluslarla resmi temaslarında bir iyileşmeye yol açtı.

Somali federal hükümetinin Dubai merkezli DP World ile Somaliland arasındaki anlaşmayı iptal etmesinin ardından Mogadişu'nun onayı olmadan geçersiz olduğunu iddia ederek Berbera limanı BAE ve Mogadişu arasında bir gerilim konusu oldu.

Türkiye, İran ve BAE dahil olmak üzere bölgesel devletler, kilit su yollarının güvenliği üzerindeki artan gerilim nedeniyle Kızıldeniz bölgesinde nüfuz sahibi olmak için mücadele verdiler .

BAE-Somali ilişkileri, Cumhurbaşkanı Mohamed Abdullahi Mohamed'in seçilmesinden sonra, Körfez ülkelerinin desteği nedeniyle Doha'ya bir abluka uyguladığını gördüğü bölgesel bir anlaşmazlıkta Katar ve bölgesel müttefiki Türkiye (Somali'nin en büyük yabancı yatırımcısı) ile seçilmesinden sonra siyasi İslamcılık ve İran için büyük ölçüde kırılma yaşandı.

Emirati askerlerinin saldırıya uğradığını gören Mogadişu ile bir başka anlaşmazlığın ardından BAE , Somali'deki eğitim misyonuna da  son verdi  - El-Şebab ayaklanmasına karşı savaşan Afrika Birliği birliklerini desteklemeyi ve ardından Somaliland'da askeri üs inşa edeceğini duyurdu askeri desteğin değiştiğini gösterir.

Somali, Somaliland'ı hâlâ kendi topraklarının bir parçası olarak görüyor, ancak olası birleşme konusunda geçmişte yapılan birkaç müzakere atılımını başaramadı.

Bu haftaki toplantı Abdullahi Mohamed ve Somaliland lideri Muse Bihi Abdi'nin 2017'de göreve başlamasından bu yana ilk toplantısı. Analistler, toplantıyı Etiyopya'da bir devlet başkanına ayrılmış protokolle alınan Muse Bihi Abdi için siyasi bir zafer olarak yorumladılar.

Somali yetkilileri, Somaliland liderlerini geçmişteki görüşmelerin başarısızlığıyla suçlayarak ciddiyet göstermemekle suçladılar. Somaliland liderleri iddiaları reddetti ve egemenliklerinin müzakere edilemez olduğu konusunda ısrar etti.

2018'de göreve başladığından beri, Etiyopya lideri uzun çalkantılı Afrika Boynuzu bölgesinde bir dizi diplomatik atılım gerçekleştirmek için çalıştı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?