banner15

Somali'de 400 bin çocuk ölebilir

Acil önlem alınmaması halinde yıl sonuna kadar 400 bin çocuğun ölebileceği belirtiliyor

Somali'de 400 bin çocuk ölebilir

Somali’de kuraklığın neden olduğu kıtlıktan kurtulmaya çalışan insanlar yardım dağıtılan kamplara doğru kaçmaya devam ediyor.

Kuraklık ve kıtlıktan ise en çok çocuklar etkileniyor. Uzmanlar Somali’de acil önlem alınmaması halinde kıtlık nedeniyle yaklaşın 400 bin çocuğun hayatını kaybedeceğini açıkladı.

Somali’de kuraklık nedeniyle göç eden çocuklar üzerinde incelemelerde bulunan uzmanlar, “uluslar arası kamuoyu biran önce adım atmalıdır. Şayet Somalili çocuklar için bir şey yapılmazsa, yaklaşık 400 bin çocuk kuraklıktan dolayı hayatını kaybedebilir,” açıklamasını yaptı.

EKMEK İÇİN 6 ÇOCUĞUYLA 1,5 AY YÜRÜDÜ

Kıtlığın vurduğu ülkenin güneyinden 'ölüm yolculuğu'na çıkan halk, 250 kilometre kat ederek Kenya-Somali sınırındaki Dadaab mülteci kampına sığınıyor. Nairobi'ye ulaşmak isteyenler ise 600 kilometrelik yolu göze alıyor. Bu ailelerden biri de Havva Aden Muhammed. 420 kilometre uzaklıktaki Bakaul bölgesinden 4'ü erkek, 2'si kız 6 çocuğuyla birlikte tam 1,5 ayda yürüyerek başkent Mogadişu'daki Kursan kampına gelmiş. Havva annenin en büyük oğlu 13 yaşındaki Abdullah Ali Haşi, çocuk felcine yakalandığı için kıpırdayamıyor. Onun dışında ateşli hastalıklarla da boğuşan Abdullah, 10 kilonun altında.

Doğu Afrika'da 'Afrika Boynuzu' diye tabir edilen bölgede yer alan Somali, Kenya, Etiyopya ve Cibuti'den sonra 60 yılın en büyük kuraklığını yaşıyor. Bölgedeki BM görevlileri, bazı ailelerin yaklaşık bir aylık zorlu yolculuktan sonra Nairobi'ye ulaştığını ifade ediyor. Adeta bir ölüm yürüyüşü olan bu yolculuklarda yaklaşık her aileden bir kişi yolda hayatını kaybediyor. Kamplara ulaşan çocuklar ise yolculuk esnasında, hastalandıkları için zorlu bir hayat mücadelesi veriyor. Uzun süredir hasta olan Abdullah'ın da yolda ağırlaştığını ifade eden anne Havva, oğlunu 420 kilometre boyunca kucağından indirmediğini ve kampta da başından ayrılmadığını anlatıyor.

Somali'nin dünyayla tek bağlantısı olan Adan Abdulle Uluslararası Havaalanı'nın hemen dibinde yer alan Kursan kampı, kıtlığın baş gösterdiği 8 ay önce kurulmuş ve 3 bin 200 kişiyi barındırıyor. Kamptaki insanlar, Mogadişu'dan kilometrelerce uzakta bulunan Baydoi ve Bakul bölgelerinden gelen, çoğu iç savaşta kocasını kaybetmiş kadınlar ile çocuklardan oluşuyor. Başkent Mogadişu'daki sığınma kamplarının sayısı konusunda resmî yetkililerin bile verebildiği bir bilgi yok. Gayri resmî bilgiler, 40'a yakın kamptan söz ediyor.

Kaynak: World Bulletin

Güncelleme Tarihi: 19 Ağustos 2011, 17:33
YORUM EKLE
YORUMLAR
misafir
misafir - 8 yıl Önce

bu, tüm müslümanların derdi,imtihanı.rabbim yardımcımız olsun.

Eli
Eli - 7 yıl Önce

tum insanlar fazla deyil 1dolar verseler somali yasayar. Tanri karsisinda ne deyeceyiz bilmiyorum

banner39

banner36

banner37

banner35