banner15

Somali'de başkanlık sarayına saldırı: 9 ölü

Mogadişu'daki cumhurbaşkanlığı sarayına Eş-Şebab Örgütü tarafından saldırı düzenlendi. Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud, Afrika Barış Gücüne ait bir yere götürüldü

Somali'de başkanlık sarayına saldırı: 9 ölü

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Somali'nin başkenti Mogadişu'daki cumhurbaşkanlığı sarayına Eş-Şebab Örgütü tarafından saldırı gerçekleştirildiği bildirildi. Saldırıda, 9 kişinin hayatını kaybettiği gelen haberler arasında.

Yetkililerden alınan bilgiye göre Wardigley bölgesinde bulunan cumhurbaşkanlığı sarayının iki kontrol noktasında patlama meydana geldi. Güvenlik kaynakları patlamaların canlı bomba saldırısı olabileceğini iddia etti. 

 Emniyet kaynaklarından alınan bilgiye göre, başkent Mogadişu'da Eş-Şebab örgütü tarafından cumhurbaşkanlığı sarayına düzenlenen bombalı saldırının ardından saray muhafızları ile saldırganlar arasında çıkan çatışmada, 5'i saldırgan 9 kişi hayatı kaybetti.

Militanlar daha sonra sarayın bulunduğu bölgeye roketli saldırı düzenledi. Saldırıya, Somali askerleri anında karşılık verirken, ülkede görev yapan Afrika Birliği askerleri de bölgeye çok sayıda zırhlı araç ve tank sevk etti. 

Ölen 4 kişinin sivil mi asker mi olduğu hakkında net bilgi verilmezken, sarayda durumun kontrol altına alındığı belirtildi. Saldırganların biri şoför 6 kişi olduğu ifade edildi.

Eş Şebab Örgütü, cumhurbaşkanlığı sarayının bazı bölümlerini ele geçirdiklerini iddia ederken, Somalili yetkililer çatışmaların sona erdiğini belirterek Eş Şebab'ın iddiasını yalanladı. 

Saldırı sonucunda cumhurbaşkanlığı sarayının bir bölümünde yangın çıktığı ve yangının askerlerce söndürüldüğü bildirildi. 

Afrika Barış Gücünün korumalığını yaptığı Somali Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda cumhurbaşkanı ve çeşitli bakanlıklara ait ofislerin bulunduğu ifade edilirken, Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud'un saray çevresinden ayrıldığı Mogadişu'daki Afrika Barış Gücüne ait bir yere götürüldüğü vurgulandı. 

Saldırının düzenlendiği saatlerde başkent Mogadişu'daki tüm yollar trafiğe kapatıldı. 

Örgüte yakın bir internet sitesinde saldırıyı eş-Şebab'ın üstlendiği açıklandı.

Mogadişu'daki cumhurbaşkanlığı sarayının iki kontrol noktasında patlama meydana gelmiş, bölgeye roketli saldırı düzenlemişti. Dün akşam düzenlenen saldırıda, silahlı kişiler ile Somali askerleri arasında çatışma çıkmış, saldırıyı Eş-Şebab Örgütü üstlenmişti.

Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2014, 08:17
YORUM EKLE
YORUMLAR
celal
celal - 6 yıl Önce

Bu tür saldırıları yapanların dini açıdan imanlarından ve müslümanlıklarında şüphe etmek gerekir.Ramazan gibi mukaddes bir yada müslüman geçinip kardeşlerini öldürenler kesinlikle ne Allah için nede kendileri için bir hayır yapıyorlar.Başka aylardada yapmamaları gereken şeyleri bu gibi bir ayda yapmak Allahın emirlerini hiçe saymaktır.

celal
celal - 6 yıl Önce

Ramazan ayını bir müslüman nasıl geçirmelidir? Bu ayda Allah için oruç tutarak, kendimizi ibadet vererek, yetim ve yoksulları sevindirerek ve haramlardan kaçınarak değendirmeliyiz.Ama eş-Şebab bu ayda ne yapıyor?Müslümanlara saldırılarını arttırıyor, onları bombalıyor, mal ve mülklerini harap ediyor ve Ramazandaki huşu ve barışın yokolmasına neden oluyor? Somali halkı eş-Şebabtan çok çekti, inşallah bu Ramazan hürmetine eş-Şebab yola gelir ve yaptığı büyük günaklardan tövbe eder.

banner39

banner50

banner47

banner48