banner15

Somali'de çocukları sessiz sedasız gömüyorlar / FOTO

Ölümlerin yaşayan hayatın önemli parçası haline geldiği açlık ülkesinde çocuklar için gözyaşı bile dökülemiyor

Somali'de çocukları sessiz sedasız gömüyorlar / FOTO

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Haftada ortalama 140 çocuğun hayatını kaybettiği Somali'de ölümler hız kesmiyor. Daha iki yaşındayken ölen Fartun Osman Ali isimli kız çocuk iftar vakti yaklaşırken kendisi için açılan çukura sessizce defnedildi. Ölümlerin normal hayatın bir parçası haline geldiği açlık ülkesi Somali'de kayıplar için gözyaşı bile dökülmüyor.

Kuraklık, açlık, susuzluk, hastalıklar ve ölümler Somali'de en çok çocukları vuruyor. İshale yakalanan çocuklar uzun süre aç ve susuz kaldığı için tedavi edilemiyor. İftar vakti kamp önünde kurulan kazanlardan yemek almak için sıraya geçenlerin arasından kollarının üstünde bir çuval taşıyan orta yaşlı bir adam geçiyor. Önce ne olduğunu anlamadan takip ediyoruz ve boş alana geldiğimizde içindekinin ölmüş bir bebek olduğunu anlıyoruz. Kefen içindeki bebek yere bırakılıyor ve oradaki üç kişi cenaze namazına duruyor. Ardından kendisi için kazılmış çukura konulan bebeğin üstü aceleyle örtülüyor. Mezarın başına bir çomak dikildikten sonra orası terk ediliyor.

İki yaşında ishalden dolayı su kaybından ölen Fartun Osman Ali isimli kız bebek bu şekilde toprağa verildi ve unutuldu. Ölen kızının dışında çadırda 6 çocuğunun olduğunu söyleyen baba Osman Ali Galib, geçen hafta Mogadişu'ya 100 kilometre uzaklıktaki Touro köyünden gelmiş. İshal olduğu için çocuğunun kurtarılamadığını anlatan Galib'in yüzünde acı var ancak gözünde yaş yoktu.

Güncelleme Tarihi: 24 Ağustos 2011, 13:01
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35