banner15

Somali'de Türk elçiliği lojmanlarına saldırı: 4 ölü

Somali'de Türk Büyükelçiliği çalışanlarının kaldığı binaya saldırı düzenlendi. Saldırıda bir güvenlik görevlisi ile üç saldırgan ölürken, biri polis dört kişi yaralandı

Somali'de Türk elçiliği lojmanlarına saldırı: 4 ölü

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Somali'nin başkenti Mogadişu'da Türk Büyükelçiliği çalışanlarının kaldığı bir eve yönelik olarak bomba yüklü araçla saldırı düzenlendi. Saldırının Türk Büyükelçiliği'ne 4 kilometre mesafede düzenlendiği bildiriliyor.

İlk belirlemelere göre, büyükelçiliğinin ek binasına girmeye çalışan üç canlı bomba Özel Harekat polisleri tarafından etkisiz hale getirildi.

Elindeki bombanın pimini çekmeyi başaran bir intihar bombacısının ise iki polisin yaralanmasına neden olduğu belirtiliyor.

AA ise saldırının düzenlendiği binanın Türk yetkililer tarafından yönetilen, fakir Somali'lere sağlık hizmetleri sunan başkent Mogadişu'da bir hastane olduğunu duyurdu.

MÜEZZİNOĞLU: BİR GÜVENLİK GÖREVLİSİ ŞEHİT OLDU, 4 GÜVENLİK GÖREVLİSİ YARALANDI

Sağlık Bakanı Müezzinoğlu ise konuyla ilgili verdiği bilgide, Mogadişu'da Türk Büyükelçiliği ek binasına bombalı araçla düzenlenen intihar saldırısında şehit olan güvenlik görevlisi ile 4 yaralının ambulans uçakla Türkiye'ye getirileceğini kaydetti.

Müezzinoğlu, İstanbul Sağlık Müdürlüğü tarafından Feshane Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi'nde verilen iftarda sağlık çalışanlarıyla biraraya geldi.

Ramazanda yapılan dualara rağmen, Türkiye'nin yakın çoğrafyasında her gün kan ve gözyaşı olduğunu ifade eden Müezzinoğlu, Somali'nin başkenti Mogadişu'da Türk Büyükelçiliği ek binasına bombalı araçla yapılan intihar saldırısına ilişkin bilgi verdi.

Mehmet Müezzinoğlu, "Türk Büyükelçiliği ve hastanemize yapılan bir saldırı sonucu, bir güvenlik görevlimiz şehit oldu, 4 arkadaşımız, güvenlik görevlimiz de yaralandı. O arkadaşlarımızı inşallah ambulans uçaklarımızla alıp, ülkemize getiriyoruz. Öncelikle, şehidimize rabbimden rahmet, ailesine ve milletimize başsağlığı diliyorum. Bu milletin, yarınlarında bu tip saldırılarla tekrar karşı karşıya kalmamasını rabbimden diliyorum" diye konuştu.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI: 3 SALDIRGAN ÖLDÜ

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Gümrükçü ise binaya gelen saldırganlardan ikisinin öldürüldüğünü, bir saldırganın üzerindeki bombayı patlatması sonucu 1 polisin şehit olduğunu, biri polis 3 kişinin yaralandığını bildirdi.

 

 

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 28 Temmuz 2013, 02:19
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35